Nakúp aspoň za 39€ a poštovné máš úplne zadarmo!

Kniha Fyzika po kapitolách 12 - Ivan Červeň

Fyzika po kapitolách 12

Optika

Ivan ČerveňSTU (2007)

🍌 Odosielame o 10 dní.
3,79€

Optika sa zaoberá vlastnosťami a prejavmi veľmi úzkeho intervalu spektra elektromagnetického žiarenia, najmä tou časťou, ktorú vnímame zrakom, ale v širšom význame aj blízkymi oblasťami - infračerveným a ultrafialovým žiarením. Optika sa historicky delila na dve časti - na geometrickú optiku (zobrazovanie šošovkami, zrkadlami, optické prístroje), a na vlnovú optiku, ktorá študovala tie prejavy svetla, ktoré sa dali vysvetliť jeho vlnovou povahou (interferencia, ohyb, polarizácia).

Relatívne samostatnú časť optiky predstvuje fotometria, ktorá sa zaoberá energetickou stránkou svetelných javov. Energetickými aspektmi elektromagnetického žiarenia všeobecne, bez ohľadu na vlnovú dĺžku, sa zaoberá rádiometria. V jej rámci sa zavádzajú veličiny slúžiace na kvantifikáciu vyžarovania elektromagnetickej energie rôznymi druhmi žiaričov, jej prenosu, ako aj ožarovania objektov.

V tomto zošitku sú články o fotometrii zaradené do prvej podkapitoly spolu s článkami o indexe lomu a o Fermatovom princípe, z ktorého vyplývajú zákony odrazu i lomu svetla na rozhraniach optických prostredí. Druhá podkapitola je venovaná vlnovej optike, tretia geometirickej optike.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2007 Rozmer: 145×205 mm ISBN: 8022726740 Počet strán: 72 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách