📚 Horúce knižné zľavy

Einsteinove zvony


🍎 Vypredané
2,00€

Autor sa svojsky vyrovnáva s obdobím socializmu a zlomovými udalosťami novembra 1989 – všetko cez naivno-dôverčivého mládenca, ktorý sa po skončení štúdia matematiky a fyziky najprv zamiluje a potom sa ožení s dcérou komunistického funkcionára; ten ho dosadí do funkcie námestníka vo Výskumnom ústave anabazickom, kde mu začne pomaly svitať, ako sa vlastne veci majú.
V roku 1998 kniha získala Prémiu Slovenského centra PEN klubu.

Samozrejme, Grendel nám neponúka politický triler. Ide skôr o grotesknú paródiu, prešpikovanú riadnymi dávkami absurdnej prózy, zasadenú do obdobia nedávno minulého. Je to čítanie, ktoré rozveseľuje čitateľa zvláštnym mrazivým humorom a zároveň ho núti rozmýšľať nad tým, na čo história ešte dlho nedá odpoveď. Nad otázkou, ako to vlastne v skutočnosti bolo.
(Ireney Baláž)


Jeden zo spôsobov, ako sa zmieriť s pobabranosťou nežnej revolúcie, je kruto sa z toho všetkého vysmiať: byť škodoradostný voči sebe samému, urobiť si posmech z vlastného úsilia o zmeny k lepšiemu i z nádejí, ktoré skryto viedli naše konanie, spochybniť hodnotu človeka, pre ktorú sme chceli vytvoriť náležité prostredie, skrátka, zo slobodného činu urobiť nevedomý nástroj náhody či spiknutia a z dejín frašku. Lajos Grendel vo svojich “poviedkach z Absurdistanu” Einsteinove zvony sa možno preto s takou chuťou oddal karikatúre novembra ’89, aby sa celkom nepoddal nechuti, ktorá sa v týchto končinách už najmenej po dvesto rokov pravidelne zmocňuje každého, kto si zachoval aspoň trochu predstáv a nárokov.

(Valér Mikula)


Grendelovo dielo je ostrá satira, hyperbolický obraz konkrétnej – komunistickej totality, avšak napísané je tak, že zaujme aj čitateľa, ktorý nemá takúto konkrétnu skúsenosť. Vystihuje totiž tie základné podstaty totalitnej vlády, manipulácie, ktoré majú takpovediac univerzálnu platnosť. Ukazuje, že totalite a manipulácii sa darí vtedy, keď sa človek (ľudia) ľahko, bez väčšieho odporu vzdáva (vzdávajú) zodpovednosti za svoj osud, prejavuje (prejavujú) slabosť a slabošstvo.

(Igor Hochel)


Chcel som napísať román, ktorý by zabával nielen mňa, ale aj čitateľov.

(autor)

Jazyk: slovenský Rozmer: 195×176 mm Počet strán: 128 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách