📚 Aktuálne knižné zľavy

Kniha Urgentná medicína - Viliam Dobiáš,

Urgentná medicína

prednemocničná, nemocničná, pre dospelých a deti

Viliam Dobiáš, • Osveta (2021)

🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
60,00€
Zľava 21%
47,40€

Predhovor k 3. vydaniu

V predchádzajúcich predhovoroch bolo povedané asi všetko. Jednotlivé kapitoly napísali odborníci, ktorí s urgentnou medicínou žijú v trvalom pracovnom pomere i s nadčasmi. Poznajú medzinárodné odporúčania aj situácie, keď sa nimi nedá celkom spoľahlivo riadiť pre problémy personálne, materiálne, organizačné a pre lokálne zvláštnosti na úrovni rôznych charakteristík pacientov a nadriadených.

Najznámejšie svetové učebnice vydávané v mnohých doplnených vydaniach píšu profesori, ktorí majú síce ohromné vedomosti a na konte kvantá publikácií, ale pacienta sa dotýkajú len nepriamo rukami zdravotníckych záchranárov, sestier, medikov, sekundárnych lekárov a konziliárov.

Spoluautori tejto učebnice sú lekári z praxe, ktorí nemajú čas na písanie, ale robia aktívnu medicínu vlastným mozgom a rukami. Ich mená možno nie sú také známe, ale komukoľvek z nich by som zveril seba i najbližšiu rodinu. Kniha neobsahuje všetko, čo by sme mali v rámci urgentnej medicíny vedieť, nie je dokonalá. Ale všetci sme sa nažili, aby bola čo najlepšia. V súčasnosti u nás vznikajú urgentné príjmy, no lepšie by bolo, keby to boli oddelenia urgentnej medicíny. Príjem a liečba je rozdiel. Samostatné odborné ambulancie na jednej chodbe netvoria oddelenie urgentnej medicíny.

Ambíciou tejto učebnice je, aby poskytla informácie o najčastejších diagnózach v rámci akútnej medicíny pre dospelých, ale aj pre pediatrickú populáciu, pretože nie je možné, aby všetky akútne a kritické pediatrické stavi úrazové aj neúrazové – boli smerované výlučne do štyroch pediatrických centier v rámci Slovenska. Druhým zámerom je, aby doplnila erudíciu z urgentnej medicíny špecialistom z iných špecializácií. S potešením sme pozorovali, že predchádzajúce dve vydania sa vyskytovali v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Budeme sa tešiť, ak sa toto 3. vydanie začne objavovať častejšie na poličkách oddelení urgentnej medicíny v nemocniciach.

Bratislava, apríl 2020
Viliam Dobiáš

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2021 Rozmer: 170×240 mm ISBN: 9788080634995 Počet strán: 1137 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách