❄️Veľké knižné upratovanie!

Naša Kokava


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
18,99€
Zľava 7%
17,66€

Tento titul nájdete v našej ponuke aj v kolekcii so Zborníkom zo Stretnutia priateľov regionálnej histórie 2020 za výhodnú cenu.

Kokava nad Rimavicou. Niekomu tento miestny názov hovorí len málo, či dokonca takmer nič. Pre nás, ktorí sme sa tu v údolí pod Dielom a Sincom narodili, vyrastali, žili, aj tí, ktorí tu žijú dnes, v prevažnej väčšine vnímame tento kúsok Slovenska ako stred sveta. A ak aj tento pocit nepoznajú všetci, ktorí mali to šťastie byť tu chvíľu doma, tak určite nechýba nikomu z tých, ktorí sa odtiaľto rozišli do mnohých kútov našej vlasti aj za jej hranice, do bližších i vzdialenejších krajín za prácou, za životnými partnermi, prípadne z nejakých iných osudových príčin.

Jedným z takýchto verných Kokavčanov bol aj pôvodca tejto knižky, docent Ing. Richard Kafka. Popri svojom hlavnom zamestnaní, v rámci ktorého postúpil až na post technického riaditeľa Závodov Slovenského národného povstania (hlinikárne) v Žiari nad Hronom, sa venoval aj vedecko-bádateľskej práci. Bol autorom alebo spoluautorom mnohých odborných štúdií a článkov. Paradoxne, napriek technickému vzdelaniu a profesionálnemu zameraniu, lákalo Richarda Kafku aj poznávanie minulosti. Snažil sa odhaľovať dejiny hutníctva a baníctva i ostatných s nimi súvisiacich historických reálií na Slovensku. Tejto záľube sa s plným nasadením venoval najmä po odchode do dôchodku.

V roku 2010 objavil napokon priestor, v ktorom mohol svoje poznatky a vedomosti uverejňovať bez akýchkoľvek prekážok a obmedzení, navyše hneď po tom, ako ich skoncipoval do publikovateľnej podoby. Stal sa blogerom na internete, kde vytvoril až sedem samostatných blogov. Do všetkých písal informačne zaujímavé a poučné príspevky, ktoré sú dodnes k dispozícii všetkým záujemcom. No azda najviac článkov vkladal do blogu NAŠA KOKAVA.
Za necelých päť rokov tvorivého písania do tohto blogu uverejnil Richard Kafka na jeho „stránkach“ až 200 samostatných príspevkov. Ich hodnota spočíva v tom, že ich vytváral predovšetkým z vlastných spomienok, spomienok svojho otca i ostatných rodinných príbuzných. Sprítomňoval v nich tiež zážitky, skúsenosti, poznatky a vedomosti, ktoré čerpal od ďalších známych, niekedy sa inšpiroval podnetmi z novín, časopisov či iných literárnych aj archívnych zdrojov. Skoro všetky príspevky v tomto blogu sa týkali a týkajú jeho rodnej Kokavy, prípadne dedín v jej bezprostrednom okolí ako Utekáč, Šoltýska, Zlatno a podobne. Táto kniha vám ich prvýkrát prináša v tlačenej podobe.
Prof. PhDr. Leon Sokolovský, CSc.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2020 ISBN: 9788097371302 Rozmer: 170×240 mm Počet strán: 320 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách