Nakúp aspoň za 39€ a poštovné máš úplne zadarmo!

Kniha Rasa - Milan Hrabovský

Rasa

Rasová klasifikácia ľudí

Milan HrabovskýVEDA (2018)

🍌 Dodanie môže trvať viac ako dva týždne
12,50€
Zľava 7%
11,63€

S istou mierou zveličenia môžeme povedať, že takmer všetky problémy s rasou sa týkajú dvoch chybne položených otázok: Existujú (ľudské) rasy? A koľko ich je? Treba však začať inak. Existuje ľudská biologická odlišnosť. Napríklad, nejaká skupina ľudí má podobné sfarbenie kožného pigmentu, podobný tvar lebky či (geografický) pôvod – a správna otázka znie: Je možné niektoré podobné biologické znaky, ktoré sú spoločne zdieľané v rámci danej ľudskej populácie, označiť slovom rasa?

Predkladaná kniha je zavŕšením autorovho takmer desaťročného výskumu. Je úsilím ukázať, že výskum problematiky rasy by sa mal zamerať na tri hlavné varianty skúmania „rasy“:
1. skúmanie etymológie slova rasa a následne skúmanie pojmu rasa – skúmanie významov, aké sa v rôznych historických obdobiach vynorili v mysli ľudí, keď vyslovili slovo rasa;
2. skúmanie rasových klasifikácií – skúmanie použitia v danom historickom období, konkrétnych definícií pojmu rasa na zadeľovanie ľudí podľa rasy;
3. skúmanie rasovej ideológie, ktorá predstavuje ucelený „svetonázor“, opisujúci spoločnosť výhradne pomocou rasových klasifikácií.
Pri skúmaní „rasy“ je teda potrebné vziať do úvahy tri, nie vždy vzájomne prepojené výskumné otázky: etymológia, klasifikácia, ideológia.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2018 Rozmer: 176×250 mm ISBN: 9788022416429 Počet strán: 360 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách