❄️Veľké knižné upratovanie!

Spriaznenci živlov


🍌 Dodanie môže trvať viac ako dva týždne
4,90€
Zľava 7%
4,56€

Príbeh románu rozpráva o osudovom vzťahu rumunského šľachtica Aralda zo Sinteşti a mladej Angličanky Lucy, ktorí sa spoznali prostredníctvom svojích snov, a neskôr sa stretávajú i v skutočnosti. Zároveň sa rozvíja i podivuhodný osud Lucinej priateľky Miny a jej snúbenca Arthura, žijúcich na čarokrásnom Yorkshirskom pobreží v prístavnom meste Whitby. Práve tu zakotví loď z Balkánu, ktorou sa doplaví očakávané knieža a prenajme si opustené sídlo na náhornej planine, južne od prístavu. Rumunský šľachtic má priam magický vplyv na obe slečny. Prisudzujú mu nadprirodzené schopnosti. V ich očiach sa javí ináč, než z pohľadu mužov. Zostáva otázne – kde je hranica medzi realitou a fantáziou? Mina podlieha sile vlastných predstáv o neodolateľnom cudzincovi, a za záhadných okolností z nej vyprchá život. Jej otec – profesor na univerzite v Oxforde – narýchlo privolaný do Whitby sa od miestneho lekára dozvie, že telo Miny sa nachádza v Arthurovom dome. Jej snúbenec tvrdí, že Mina je iba v hlbokom bezvedomí. Doktor odmieta jeho názor, ale Arthur je presvedčený, že Mina sa čoskoro preberie. Niekoľko dní však nejaví vonkajšie známky života. Arthur zachytí jej tlmený pulz. Profesor nie. Napokon Minu dočasne umiestnia v Arthurovej rodinnej krypte. Jej snúbenec ju pravideľne navštevuje. Minino telo zostáva stále neporušené a svieže. Jednej noci, Arthur sediaci bezradne na lavičke uprostred cintorína, uvidí kohosi prichádzať z tmy. Vzkriesená Mina sa vracia k nemu... nesmrteľná – prežila vlastnú smrť a so svojim snúbencom sa ocitá vo zvláštnom svete, akoby v rajskej záhrade, kde sa zhmotňujú ich túžby, a kde čas nemá nad nimi moc.
A podobne sa to deje i s druhou dvojicou – Arald vyslobodzuje Lucy z tiesnivého sveta civilizácie, brániaceho jej v rozlete, a vzďaľujú sa do Transylvánie, krajiny lesov, nedotknutej ľudskou rukou, ani chamtivosťou či zlobou.

Román – situovaný do obdobia poslednej tretiny 19. storočia a zasadený do rumunských Karpát i britského prostredia – má mysteriózny charakter, odzrkadlujúci iluzórnosť objektívneho poznania sveta; čo dokazujú udalosti príbehu, videné alebo interpretované z pohľadu viacerých postáv deja.

Kniha Spriaznenci živlov je nezvyčajným dobrodružstvom literárneho jazyka. Tento antihoror je knihou, pri ktorej nie je možné len tak vypnúť vedomie. Nesmiete si odskočiť v hlave na kávičku, pivo či horúcu čokoládu. Dokazujú to aj slová Aralda de la Sintesti kniežaťa Draculu adresované Lucy:
„ Ani sa nenazdáš a vydáme sa na úchvatnú cestu, ktorá sa klenie ponad pominuteľný čas...“.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2015 ISBN: 9788089803002 Rozmer: 148×210 mm Počet strán: 240 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách