📚 Júnový výpredaj kníh

Jabloň v zime

Listy Eve Rosenbaumovej Román v listoch, ktorý umožní načrieť do atmosféry 70. rokov, spoznať 20-ročného Deža a svet, v...

Dežo UrsinyArtforum (2016) • Séria Listy

🍌 Odosielame o 6 dní.
18,00€
Zľava 10%
16,20€

Listy Eve Rosenbaumovej

Román v listoch, ktorý umožní načrieť do atmosféry 70. rokov, spoznať 20-ročného Deža a svet, v ktorom žil.

Listy Deža Ursinyho Eve Rosenbaumovej Jabloň v zime prichádzajú zďaleka, a predsa zblízka. Zďaleka: od ich vzniku uplynulo štyridsaťpäť rokov, od Dežovej smrti dvadsať. A predsa zblízka: uzatvárajú, akoby račím chodom, vedno s listami Zdenke Krejčovej Moja milá pani (2007) a so vzájomnými listami so synom Jakubom Ahoj tato – milý Kubo (2015) akýsi voľný triptych, trojdielny obraz Dežovho života a doby, v ktorej sa odohrával. S trochou nadsádzky a ľahko parafrázujúc možno hovoriť aj o Dežovej ceste pedagógiou, praktickou životnou skúsenosťou od prvej do poslednej lásky.

V Jabloni v zime sa prelínajú a zmiešavajú tri prúdy. Jeden tvorí čas Dežovej lásky k Eve, v ktorom sa rozhoduje o jej trvaní, bytí a nebytí, druhý hraničný, liminálny čas ritualizovaného prechodu medzi svetom slobody a neslobody, tretí čas obnovenia poriadku a vzniku toho, čo sa nazývalo dobovo príznačným pojmom reálny socializmus, ktorý mal v každodennej podobe biedermeierovskú tvár, ale v spoločenskej oblasti znamenal revíziu starých a potvrdenie inovovaných foriem totalitného režimu. Tieto tri prúdy sa v listoch navzájom prepájajú a vytvárajú v momentkách spoločného toku punktuálnu Dežovu správu Eve o stave seba a sveta. Je to správa o intímnom milostnom vzťahu, plnom vnútornej neistoty, ktorá je zároveň svedectvom osobného tápania a dokumentom dobovej perverzie.

Limitovaná časť nákladu vyjde s obálkou v zelenom prevedení – tieto kusy budú len v sieti kníhkupectiev Artforum. Do ostatných kníhkupectiev bude Artforum distribuovať knihu s obálkou s modrým detailom.


Ukážka textu z knihyPíš mi, prosím. Dám si hlavu na tvoje prsia a budem ti spievať tak ticho, že to ledva budeš počuť, ale každý jeden tón bude o tom, že si Ťa nedám.
A Ty sa poobzeráš a povieš celkom nahlas: dežkoježko, čo to táraš?
Vtedy sa rozzúrim.

Včera sa rozhodovalo, čo s jednotlivými členmi divadla v pivnici na Sedlárksej ulici, či ich vezmú do Novej scény a či nie. Oficiálne to neviem, ale vraj všetci sú prijatí, až na Gregora, Rašlovú, Porubjaka a Zitu. Tak ja už neviem, čo je toto za svet. Tá sa asi zblázni. A keď už sme pri nej, chcela, aby som Ťa v jej mene poprosil o dajaké drobnôstky, ale ja som bol lenivý pamätať si to, tak som jej radšej dal Tvoju adresu. Nevadí?

Rok vydania: 2016 ISBN: 9788081501586 Rozmer: 150×220 mm Počet strán: 584 Väzba: pevná Jazyk: slovenčina

Zaradené v kategóriách