❄️Aktuálne knižné zľavy

Kniha Cukor, soľ, tuk - Michael Moss

Cukor, soľ, tuk

Pútavé rozprávanie o tom, ako sa vyvíjal potravinársky priemysel v USA a aké taktiky sa v ňom dodnes používajú, aby ľudia čo...

Michael MossEugenika (2015)

🍌 Odosielame o 4 dni.
11,20€
Zľava 7%
10,42€

Pútavé rozprávanie o tom, ako sa vyvíjal potravinársky priemysel v USA a aké taktiky sa v ňom dodnes používajú, aby ľudia čo najviac kupovali a jedli lacné, priemyselne spracované produkty, najmä rôzne pochutiny plné cukru, soli a tuku. Hoci autor – investigatívny novinár ocenený Pulitzerovou cenou – vychádza z amerických reálií, v dnešnom svete sa informácie, ktoré odhaľuje, týkajú aj nášho trhu s potravinami.

Úryvky:
- "Keď sa spotrebitelia snažia chrániť svoje zdravie tým, že začnú piť nízkotučné mlieko, Kongres schváli zákon, ktorý chráni mocný mliekarenský priemysel a ten v tichosti všetok nechcený, nadbytočný tuk pretvorí na syr. Ale nie na hocijaký syr, ktorý sa je ako delikatesa pred večerou alebo po nej, ale na syr, ktorý nám nenápadne vkĺzol do jedla ako chuťovo príťažlivá, nie však nevyhnutná ingrediencia", v podobe skrytého tuku navyše.

- Vládny úradníci robia omnoho viac, než len zakrývajú správy spoločností pred verejnosťou. Tí najväčší vládny strážny psy ani nevyceria zuby, keď príde na nadmernú propagáciu sladkých, extrémne kalorických jedál nie len v televízii ale v celom spektre sociálnych médií, ktoré dnes potravinársky priemysel používa, keď sa snaží vojsť do priazne deťom. Dokonca, vláda má s výrobcami tak prívetivý vzťah, že niektoré z najväčších kúskov priemyslu by bez podpory vlády vôbec neboli možné.

- Daňoví poplatníci financujú približne polovicu z rozpočtu centra na výskum potravín prostredníctvom federálnych grantov. Ďalšiu časť platia veľké spoločnosti ako napríklad Coca-Cola alebo Nestlé. Funguje to tak, že pokiaľ priemysel centrum financuje, získa potom prístup do centra a do ich laboratórií. Získavajú tiež možnosť nahliadnuť ako prvý do výsledkov výskumov, ktoré v centre prebiehajú a to často krát aj tri roky pred tým, ako sa informácie dostanú na verejnosť. Niekedy je ich práca dokonca financovaná prostriedkami zo súdnych sporov medzi štátom a tabakovými výrobkami.

- V roku 2009 vypukla epidémia salmonely v schátranej továrni na arašidy, na ktorú zomrelo osem ľudí a odhadom deväťdesiat tisíc ľudí sa nakazilo. Trvalo dlho, kým som sa dostal na stopu tajnej správy, ktorá odhalila jednu z kľúčových záležitostí: Potravinárske spoločnosti sa spoliehajú na súkromného inšpektora, ktorého továreň platí a ktorý potvrdí bezpečnosť surovín. Správa, ktorú inšpektor napísal len krátko pred vypuknutím epidémie, neobsahovala žiadne viditeľné varovné signály, napríklad krysy alebo zatekajúcu strechu.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2015 Rozmer: 160×235 mm ISBN: 9788081004148 Počet strán: 264 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách