❄️Veľké knižné upratovanie!

Proglas

Proglas je oslavou písma a slova, ktorá nemá obdobu v európskej poézii. Napísal ho v deviatom storočí staroslovienskym...


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
9,90€
Zľava 7%
9,21€

Proglas je oslavou písma a slova, ktorá nemá obdobu v európskej poézii. Napísal ho v deviatom storočí staroslovienskym jazykom Konštantín Filozof - sv. Cyril. Na území Veľkej Moravy, kde smerovala v roku 863 misia sv. Cyrila a sv. Metoda, pripadla Konštantínovi Filozofovi úloha vytvoriť písmo a do staroslovienskeho jazyka preložiť cirkevné knihy, vtedy napísal aj Proglas ako predslov k evanjeliám. Reprezentatívne vydanie tohto pozoruhodného diela - prvej staroslovienskej básne obsahuje Proglas v troch podobách: v slovenskom jazyku v preklade profesora Eugena Paulinyho a v prebásnení Ľubomíra Feldeka, v hlaholike - v prvom staroslovienskom písme, a v angličtine. Dielo je ilustrované ikonami Edity Ambrušovej a letristickými grafikami Johany Ambrušovej. Proglas je jedinečné dielo európskeho významu, preto vychádza v slovenčine, v hlaholike a v angličtine súčasne. Vďaka tomu má aj široká verejnosť možnosť vidieť až ornamentálnu krásu hlaholského písma, ktoré pre nás solúnski bratia vytvorili.
Pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie vyšlo teraz nové doplnené vydanie Proglasu s krásnou grafickou úpravou.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2013 ISBN: 9788080466213 Rozmer: 207×292 mm Počet strán: 68 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách