Jún, nové knižné zľavy až do 80%!

Identita

Túžba po dôstojnosti a politika hnevu

Francis FukuyamaPremedia (2019) • Edícia Civilizácia

🍌 Odosielame o 5 dní.
12,95€
Zľava 27%
9,40€

📚Prečítaná za 8,42€ (Zľava 35%) Zobraziť v bazári kníh

✅ Poštovné ZADARMO nad 39€ ✅ Knižná akcia každý mesiac ✅ Bezpečný nákup

Pred piatimi rokmi Francis Fukuyama napísal, že americké inštitúcie upadajú, pretože ich stále viac ovládajú silné záujmové skupiny. O dva roky sa jeho predpoveď vyplnila, keď sa k moci dostali viacerí politickí outsideri, ktorých ekonomický nacionalizmus a autoritárske sklony ohrozujú celý svetový poriadok. Nacionalistickí populisti vsadili na charizmatické prepojenie s „ľudom“. Pracujú s úzkym chápaním identity, čo ľudí ženie do uzavretých skupín, ktoré vylučujú všetkých ostatných.
Univerzálne uznanie rovnosti, ktoré je základom liberálnej demokracie, stále častejšie spochybňujú užšími podobami uznania, založenými napríklad na národe, náboženstve alebo rase. Vyústilo to do vlny protiimigrantského populizmu, spolitizovaného islamu či bieleho nacionalizmu. Fukuyama napísal aktuálnu a dôležitú knihu – vážne varovanie, že ak nevytvoríme univerzálne chápanie ľudskej dôstojnosti, odsúdime sa na nepretržitý konflikt.

Recenzie a kritiky

Originálny názov: Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Resentment Rok vydania: 2019 ISBN: 9788081597534 Rozmer: 150×230 mm Počet strán: 184 Väzba: pevná Jazyk: slovenčina

Zaradené v kategóriách