Nová knižná akcia so zľavou až do 80%

Surrender: 40 skladieb, jeden príbeh

BonoLindeni (2023)

🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
37,90€
Zľava 22%
29,50€

✅ Poštovné ZADARMO nad 39€ ✅ Knižná akcia každý mesiac ✅ Bezpečný nákup

Úprimný aj drzý, intímny a hlboký - Surrender je príbeh o pozoruhodnom živote, o výzvach aj o podpore blízkych.

Výnimočná epizodická kniha, napísaná bez servítok, introspektívna i objavná, Bonov životný príbeh, vystavaný okolo štyridsiatich skladieb U2.

Bono vyrástol v severnej časti Dublinu, s katolíckym otcom a protestantskou mamou, v čase rastúceho náboženského konfliktu v Írsku. Strata matky v štrnástich rokoch predstavovala tragédiu, ktorá trvalo formovala hľadanie vlastnej rodiny. Zo začiatku sa cítil priemerný, nakoniec však celý život zasvätil boju proti predstave, že ktokoľvek je priemerný. Jeho kreatívnosť je chaotická, no nikdy ho neopúšťa... či už je v štúdiu, na pódiu, na proteste, v sieni Kongresu, alebo v zapadnutom bare na rohu.

Dočítame sa o jeho problémoch s hnevom, ktorý zafarbuje jeho texty o láske a nenásilí, a budeme ho počuť vyrovnávať sa s vlastným egom, ktoré je „oveľa väčšie než moje sebavedomie“. Za štyri desaťročia sa U2 zmenili z mladíkov, čo to chcú niekam dotiahnuť, na najväčšiu hudobnú skupinu na svete, a Bono sa z občianskeho aktivistu stal svetovým aktérom v boji za zrušenie dlhov chudobných krajín, ktorý sa popritom snaží presvedčiť vlády, najmä tú americkú, aby reagovala na globálnu krízu AIDS. Sledujeme ho pri zrode PEPFAR, Prezidentského plánu na pomoc ľuďom s AIDS, v tom čase najväčšej zdravotníckej intervencie v dejinách medicíny v boji proti jednému ochoreniu. Opisuje aktivistov z ONE, mimovládnej organizácie, ktorú zakladal, ako „faktivistov“ a sesterskú organizáciu RED ako „vstupnú bránu“ do sveta závislosti od aktivizmu.

Fanúšikovia U2 sa dozvedia, prečo Bono verí, že U2 spolu zostali napriek osobným rozbrojom a ohnivým tvorivým nezhodám, ktoré trvali desaťročia, a odhalia kľúč k pochopeniu niektorých z najpopulárnejších a najvplyvnejších skladieb tejto skupiny. Bono nám otvára aj dvere do svojho vnútorného sveta. Neutíchajúcou témou je preňho mrhanie ľudským potenciálom, rovnako aj viera, ktorú opisuje ako nachádzanie signálu uprostred hluku. Tento „tichý, krehký hlas“ počuje najsilnejšie vo svojom manželstve, v hudbe a v boji proti extrémnej chudobe.

Surrender je však najmä ľúbostným listom jeho žene, Ali, ktorú pozval na prvé rande v ten istý týždeň, keď mala skupina svoju prvú skúšku. Alison Stewart udáva pokyny v každej dôležitej scéne tejto drámy vrátane tretieho dejstva, do ktorého práve vstupujú, a vždy prináša viac otázok než odpovedí ohľadom toho, za čo sa oplatí bojovať a kedy sa treba vzdať.

Recenzie a kritiky

Originálny názov: Surrender: 40 songs, One Story Rok vydania: 2023 Odporúčaný vek: 15+ ISBN: 9788056633526 Rozmer: 145×205 mm Počet strán: 656 Väzba: pevná s prebalom Jazyk: slovenčina

Zaradené v kategóriách