🍂Jesenné knižné zľavy OK, TO BER!

Kniha Zdravé telo v kóme - Daniel Pastirčák

Zdravé telo v kóme

Zbierka Zdravé telo v kóme prináša výber z kázní Daniela Pastirčáka, kazateľa Cirkvi bratskej s výnimočným darom...


🍌 Odosielame o 5 dní.
9,70€
Zľava 7%
9,02€

Zbierka Zdravé telo v kóme prináša výber z kázní Daniela Pastirčáka, kazateľa Cirkvi bratskej s výnimočným darom obrazotvornosti. Dvanásť textov poskytuje nečakané pointy a nové interpretácie dávnych biblických príbehov a premieta ich múdrosť do aktuálnej súčasnosti. Pastirčák verí v svojho čitateľa — čitateľa, ktorý má ľudské túžby a pochybnosti, často si kladie nepríjemné otázky a nemá žiaden dôvod veriť, že Boh existuje.

Kniha vychádza ako prvá z edície Kázne, ktorej cieľom je zachovať jedinečné texty kazateľov — osobností z rôznych cirkevných tradícií. Edícia vyberá kázne, ktoré odzneli počas bohoslužieb, no nie sú náročnými teologickými traktátmi, ale hovoria súčasným jazykom a sú zdrojom inšpirácie pre každého čitateľa.

Pre srdce, dušu i myseľ
Divadelný režisér si hľadá témy, ku ktorým by vedel, čo dodať. Hľadá v príbehoch z minulosti, načúva prítomnosti a vníma náhody. Hľadá a hľadá, a obyčajne nachádza až vtedy, keď už to vzdá, keď hľadať prestane. Asi v takom stave som stretol Daniela Pastirčáka. Jeho hlboký a nefalšovaný obdiv k T. S. Eliotovi ma strhol. Naozaj som dovtedy nevedel, že autor Pustatiny napísal aj zopár divadelných hier. Daniel mi porozprával ich stručné obsahy a usúdil, že príbeh Coctail Party by mohol rezonovať aj dnes. Na Slovensku by to bolo po prvýkrát. Bol som šťastný, že sme sa stretli a pre našich divákov sa objavil nový prameň.

Daniel sa pustil do prekladu a my v Astorke do prípravy budúcej inscenácie.
Pri rozbore textu sme často volali Daniela na pomoc. Myslím, že musel veľmi trpieť, keď počúval naše obavy, že divák Eliotovým metaforám a podobenstvám nebude rozumieť. Vravel, že keby takto rozmýšľal on, nemohol by v Zhromaždení vôbec kázať.

Najbližšiu nedeľu som sa vybral do chrámu Cirkvi bratskej. Bol som prekvapený. Veľmi prekvapený. Daniel nás počas výkladu Písma nebadane previedol z dávnych čias, akoby cez zázračné dvere, do súčasnosti a my sme biblickú situáciu pocítili ako bytostne našu. Najprv zaujal našu myseľ, ponúkol názory vedy a filozofie, pridal i čistý pohľad detí zo školského ihriska a nakoniec obrazmi zo záhrad umenia rozozvučal aj našu predstavivosť a nadvedomie. Takto zamyslených a zasnívaných nás nebadane vložil do Božej dlane. Počas celej kázne mu na tvári žiaril beťársky úsmev.Všetko to bolo a stále je také prekvapivé.

Juraj Nvota

Ukážka z textu knihy

Manželstvo, sex a láska

Súčasné predstavy o sexe sa s kresťanským chápaním najvýraznejšie rozchádzajú v pohľade na sexuálny život pred manželstvom. Kým populárne predstavy sex pred manželstvom odporúčajú ako nevyhnutný test (nemôžete predsa kupovať mačku vo vreci), kresťanstvo sex pred manželstvom považuje za škodlivý. Prečo?
Walter Trobisch vo svojej knihe Dva stredy, však jeden kruh prirovnáva proces dvorenia a zbližovania sa k symbolu písmena A. Jedna strana písmena predstavuje dôvernosť a intimitu, druhá strana predstavuje zodpovednosť a záväzok. Každému novému kroku na strane intimity má zodpovedať nový krok na strane záväzku. Keď sa chlapec pozrie na dievča pohľadom hľadajúcim zblíženie, má za ten pohľad niesť primeranú zodpovednosť, inak je to iba flirt, hra bez lásky. Ak ju objíme a pobozká, robí nový krok k zodpovednosti a záväzku. Ako zbližovanie narastá, smeruje k bodu, kde sa obe ramená na vrchole písmena spájajú. Úplné spojenie tiel, zodpovedá úplnému záväzku a odovzdaniu. Spájame sa, lebo sme sa navzájom úplne prijali ako ľudia so svojím vnútorným aj vonkajším svetom. Svadobný rituál úplného odovzdania predchádza svadobnej noci úplného spojenia.
Nie je to nerozumné a riskantné? Čo ak nám sex nebude fungovať? Veď sexuálny súlad je jedným z najpodstatnejších predpokladov dobrého manželstva. Poznám páry, ktoré si sex pred manželstvom vyskúšali, no v manželstve prežili sklamanie zo sexu. Vyskúšanie sexu pred manželstvom je totiž ilúziou. Sexuálny život nie je akt, ktorý sa dá vyskúšať, ale cesta, po ktorej treba kráčať. Partneri (ak ich vzťah utvára láska) sa na tej ceste, psychicky aj fyzicky prispôsobujú jeden druhému. Po rokoch spolužitia je ich sexuálny život plnší ako na začiatku. Nemôžete si vyskúšať výstup na Nanga Parbat nedeľnou prechádzkou za základný tábor.
Samozrejme, sexuálna príťažlivosť a súlad je pre manželské spolužitie dôležitý. Sexuálnu stránku vzťahu nemožno podceniť. Je potrebné poznať svoju príťažlivosť a zakúsiť jej silu skôr, než si povieme svadobné áno. No všetko, čo o sexuálnej súhre možno poznať, sa dá poznať bez toho, aby sa ľudia spolu vyspali. V období chodenia sa milenci učia zdržanlivosti a vzájomnej dôvere. Spoločné obdobie zdržanlivosti pred manželstvom vytvára vzácny základ dôvery pre manželskú vernosť. Ak sa chlapec a dievča vyspia po týždennej známosti, ako majú dôverovať, že si budú verní. K umeniu milovať patrí aj umenie zdržanlivosti.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2010 Rozmer: 125×175 mm ISBN: 9788097053109 Počet strán: 192 Väzba: pevná s prebalom

Zaradené v kategóriách