🛍️ Akčné zľavy na knihy!

Halič

Cesta časom


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
26,99€
Zľava 7%
25,10€

Niet mozaiky bez jednotlivých kamienkov. Ktorýkoľvek kamienok vyberiete, niečo v nej bude človeku chýbať. Aj história obce je mozaikou: príbehy, ľudské osudy a udalosti len spolu vytvárajú ucelený obraz. Haličská mozaika sa tvorila v priebehu stáročí pridávaním kamienkov ľudských príbehov k miestu, ktoré ju formovalo – k Haličskému hradu, neskôr zámku, ktorého krásu návštevníci obdivujú dodnes.

Kniha Halič, cesta časom sprevádza čitateľa dejinami tejto novohradskej obce. Neboli jednoduché ani priamočiare. História tohto miesta je pohnutá, a tak, ako to v prípade hradov neraz bývalo, bola plná vzletov i pádov. Každý pád do popola bol, našťastie, vždy nasledovaný prerodom do ešte krajšej podoby. Malebná vyvýšenina čnejúca sa nad Lučeneckou kotlinou priam pozývala našich predkov k vybudovaniu pevnosti na ochranu jej
obyvateľov. Páni Haličského hradu určovali smerovanie širokého okolia, a tak sa hrad často stal predmetom záujmu vojvodcov, niekoľkokrát bol zbúraný, no vždy opäť postavený. Bol sídlom viacerých uhorských palatínov, sídlil tu i Ján Jiskra z Brandýsa, po slávnej bitke pri Lučenci sa ho zmocnil Ján Huňady i Matej Korvín. Najväčšiu slávu zámok zažil vo vlastníctve šľachtického rodu Forgáchovcov, ktorý ho vlastnil nepretržite od 16. storočia až do roku 1948.
Tu sa písali fantastické a predsa autentické ľudské osudy. V podhradí prekvital obchod, darilo sa remeslám i manufaktúram. Máloktorá obec sa môže pochváliť takou bohatou históriou ako Halič. Ľudia prichádzali a odchádzali, každý zanechal v Haliči stopu, priložil kamienok do mozaiky, na ktorú sa pozeráme dnes. Aj o tom je táto kniha.

Haličania nájdu v knihe kus seba, dozvedia sa o svojom rode. Nadšenci regionálnej histórie získajú hodnotný prírastok do svojej zbierky. Bohatý obrazový materiál pomôže každému čitateľovi Halič lepšie spoznať a, ktovie, možno sa stane inšpiráciou prísť sa osobne do Haliče pozrieť.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2019 ISBN: 9788057010869 Rozmer: 220×220 mm Počet strán: 576 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách