🍂Jesenné knižné zľavy OK, TO BER!

Kniha Uvoľnení - Neal Shusterman

Uvoľnení

Amerika v budúcnosti sa spamätáva z následkov vojny medzi dvoma stranami, znepriatelenými pre rozdielne názory na ochranu...

Neal ShustermanIkar (2016)

🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
12,90€
Zľava 7%
12,00€Amerika v budúcnosti sa spamätáva z následkov vojny medzi dvoma stranami, znepriatelenými pre rozdielne názory na ochranu života. Jej výsledkom je uzákonenie „uvoľnenia“, podľa ktorého deti medzi trinástym a osemnástym rokom možno poskytnúť na odobratie a následnú transplantáciu orgánov. Súhlas dávajú rodičia z rozličných dôvodov: dieťa je problematické, sirota v štátnom ústave, rozvedení manželia sa nevedia dohodnúť na výchove... Náboženskí fanatici poskytujú svojho desiateho potomka ako obeť Bohu, desiatok.
Niektorí „uvoľnení“ sa mlčky podriadia, iní sa nechcú len tak vzdať. Na ceste za prežitím sa náhodou stretnú traja mladí ľudia: búrlivák Connor, životaschopná sirota Risa a spočiatku poddajný ľudský desiatok Lev. Ak sa im podarí dožiť osemnástky, nikto im neublíži, ibaže v pomätenom svete, ktorý si brúsi zuby na každý kúsok ich tela od rúk až po srdce, sa osemnáste narodeniny zdajú nekonečne vzdialené.
V cenami ovenčenom románe Uvoľnení autor Neal Shusterman spochybňuje zaužívané predstavy o živote – nielen o tom, kedy sa začína a kedy končí, ale aj o tom, čo naozaj znamená byť nažive.
Z anglického originálu Unwind (Simon & Schuster, an imprint of Simon & Schuster Children's Publishing Division, New York 2007) preložil Michal Jedinák.
Ukážka textu z knihyZ autobusu vystupuje dievča. Bláznivý chlapec naň pozrie a Lev si uvedomí, že tento okamih nepozornosti je jeho posledná šanca na vyslobodenie. Cudzí chalan je zviera. Preto sa s ním dá zaobchádzať iba tak, že sa sám zmení na zvera. Lev schmatne ruku, ktorá mu zviera krk, a z celej sily sa do nej zahryzne, až kým v ústach nezacíti krv. Chalan zvrieskne a pustí ho. Lev sa ozlomkrky rozbehne k otcovmu autu.
Ako sa k nemu blíži, otvoria sa zadné dvere. Pastor Dan ho víta späť, ale jeho výraz má ďaleko od šťastia.
Tvár mu opúcha od brutálneho úderu šialeného chlapca. Pastor nezvyčajne klokotavým hlasom zasyčí: „Uteč, Lev!“
Leva to zaskočí. „Čo?“
„Bež! Utekaj najrýchlejšie, ako vládzeš. BEŽ!“
Lev iba bezmocne stojí, ani sa nehne, nechápe, čo sa deje. Prečo ho pastor Dan nabáda na útek? Vtom mu v pleci vystrelí bolesť, celý svet sa rozkrúti a ponára sa do víru temnoty.

Originálny názov: Unwind Jazyk: slovenský Rok vydania: 2016 Rozmer: 130×210 mm ISBN: 9788055148502 Počet strán: 336 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách