Nová knižná akcia so zľavou až do 80%

Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po...

Anthony BurgessIkar (2004) • Edícia neo

🍎 Vypredané, sú však dostupné iné vydania
9,92€

✅ Poštovné ZADARMO nad 39€ ✅ Knižná akcia každý mesiac ✅ Bezpečný nákup

Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po prvý raz vyšla, sa stala "klasikou". Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchla stal kultovým. Príbeh sa odohráva v Londýne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou rozprávajú zvláštnym slangom s implantovanými rusizmami. Alexa však chytia, dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Táto kniha je fascinujúcim jazykovým koncertom, brilantnou štúdiou násilia a zla v človeku i drsnou antiutópiou v Orwellovskom duchu.

Anthony Burgess sa narodil roku 1917 v Manchestri. Po otcovi, barovom pianistovi, a matke, kabaretnej tanečnici, zdedil cit a talent pre hudbu, ktorý zúročil nielen v hudobných dielach, ale aj vo svojich románoch. Burgess sa pôvodne chcel stať hudobným skladateľom, anglická literatúra bola až druhou voľbou. V roku 1961 navštívil ako turista Sovietsky zväz. Tento výlet mu poskytol inšpiráciu pre literárnu tvorbu a najmä pre najznámejší román Mechanický pomaranč.
Okrem románov, poviedok, divadelných hier, literárno-vedeckých publikácií je autorom aj 160 hudobných skladieb. Zomrel v Londýne 22. novembra 1993.Z anglického originálu A Clockwork Orange preložil Otakar Kořínek.

Recenzie a kritiky

Rok vydania: 2004 ISBN: 805510753X Rozmer: 125×200 mm Počet strán: 168 Väzba: pevná Jazyk: slovenčinaŠtýl: filozofický, napínavý

Zaradené v kategóriách