Najdlhšia cesta

Deväťdesiatjedenročný Ira Levinson, ťažko chorý a osamelý, uviazne po dopravnej nehode bez pomoci na odľahlom cestnom...


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
13,90€
Zľava 7%
12,93€

Deväťdesiatjedenročný Ira Levinson, ťažko chorý a osamelý, uviazne po dopravnej nehode bez pomoci na odľahlom cestnom násype. S početnými zraneniami sa usiluje ostať pri vedomí a v tomto stave sa mu na vedľajšom sedadle odrazu pred očami zhmotní nejasný obraz ženy. Je to jeho milovaná manželka Ruth, ktorá zomrela pred deviatimi rokmi. Ruth mu rozpráva príbehy, ktoré sú spomienkami na to, čo spolu prežili – na to, ako sa zoznámili, na vzácne obrazy, ktoré dlhé roky zbierali, na temné obdobie druhej svetovej vojny, ktorá poznačila životy oboch rodín. Nalieha na Iru, aby sa nevzdal a ostal pri vedomí. Ira vie, že Ruth nemôže byť v aute, ale upína sa na jej slová a vlastné spomienky, znovu prežíva zármutok aj každodenné radosti manželstva.
O niekoľko kilometrov ďalej sa na miestnom býčom rodeu mení život študentky posledného ročníka univerzity Wake Forest. Sophia Danková sa po nedávnom rozchode zoznámi s mladým kovbojom Lukom. Je úplne iný ako nafúkaní študenti v internáte. Sophia vstupuje s Lukom do sveta, kde každý deň ide o veľa – o prežitie a úspech, o krach a zárobok, dokonca aj o život alebo smrť. Keď sa mladí ľudia do seba zamilujú, Sophia zrazu zisťuje, že si svoju budúcnosť predstavuje celkom inak. Je to budúcnosť, v ktorej má Luke silu zmeniť jej plány... ak tú budúcnosť nezničí to, čo pred ňou Luke tají.

Ira a Ruth, Sophia a Luke. Dve dvojice, ktoré majú len málo spoločné a ktoré delia od seba roky a skúsenosti. A predsa sa ich životy dojemne pretnú, aby nám pripomenuli, že aj tie najťažšie rozhodnutia nás môžu priviesť na neobyčajné cesty, ktoré ležia za hranicou zúfalstva a smrti a povedú nás až do najhlbších zákutí nášho srdca.

Z anglického originálu The Longest Ride (Grand Central Publishing, Hachette Book Group, New York 20013) preložila Jana Melcerová.

Ukážka textu z knihy


V tú noc, keď Sophia zaspala, Luke sa vykradol na verandu a s pôžitkom si vychutnával pretrvávajúce teplo uplynulého dňa. Nad hlavou mal polovicu mesiaca, nebo bolo posiate hviezdami. Fúkal mierny vietor, ktorý privieval cvrlikanie svrčkov z pastvín.
Zadíval sa do tmy siahajúcej až vysoko k nebesiam. Myslel na mamu a na ranč. Stále mal problém celkom chápať cestu, po ktorej sa zrazu uberá jeho život, a nedokázal si to dať do súladu s tým, ako žil predtým. Všetko bolo zrazu iné a Luke rozmýšľal, či sa zmení aj on. Pristihol sa, že v poslednom čase často myslieva na Iru, na muža, ktorý mu celkom zmenil život, hoci ho v skutočnosti vôbec nepoznal. Pre Iru znamenala Ruth všetko na svete a v tej tichej tme si Luke predstavil Sophiu, ako spí v jeho posteli a zlatisté vlasy má rozprestreté na vankúši.
Sophia je to pravé bohatstvo, ktoré tento rok našiel. Preňho znamená viac ako všetky obrazy sveta. Luke sa usmial a zašepkal do tmy: „Chápem, Ira.“ A keď mu vysoko nad hlavou preletela padajúca hviezda, mal zvláštny pocit, že Ira ho nielen počul, ale že sa naňho aj chápavo usmial.

Originálny názov: The Longest Ride Jazyk: slovenský Rok vydania: 2014 Rozmer: 137×207 mm ISBN: 9788055138008 Počet strán: 464 Väzba: pevná