Bazár kníh za super ceny!

Skočný príliv

Na severnom pobreží ostrova Nordkoster v Hasslevikskom zálive je zvyčajne rozdiel vo výške hladiny vody medzi odlivom a...


🍎 Vypredané, sú však dostupné iné vydania
14,90€

✅ Poštovné ZADARMO nad 39€ ✅ Knižná akcia každý mesiac ✅Výhodné ceny ✅Bezpečný nákup

Na severnom pobreží ostrova Nordkoster v Hasslevikskom zálive je zvyčajne rozdiel vo výške hladiny vody medzi odlivom a prílivom päť až desať centimetrov, výnimku tvorí skočný odliv a skočný príliv. Nastávajú v okamihu, keď Slnko a Mesiac ležia v jednej línii so Zemou. Vtedy rozdiel vo výške hladiny dosahuje aj pol metra.
Ľudská hlava meria na výšku približne dvadsaťpäť centimetrov.

1987
V chladnom svite mesiaca v splne na morskej pláži ktosi spácha sadistickú vraždu. Obeťou je mladá tehotná žena. Páchatelia sú traja. Vražda má aj očitého svedka, náhodou sa ním stane deväťročný chlapec.
Vyšetrovateľ Tom Stilton napriek úsiliu nenachádza nijaký motív vraždy. Ani páchateľov. Ani identitu obete. Prípad zostane nevyriešený a putuje ad acta.

2011
Olivia Rönningová, študentka Policajnej akadémie, v seminárnej práci rieši nevyjasnený odložený prípad z pobrežia. V starých prameňoch hľadá nové súvislosti, prehodnocuje fakty, zisťuje, čo sa dá. No najťažšie pre ňu je nájsť muža, ktorý viedol vyšetrovanie. Tom Stilton akoby sa prepadol pod zem. Lenže Olivia nie je z tých, čo sa ľahko vzdávajú, a jej pátranie vedie k neuveriteľným záverom.
Zo švédskeho originálu Springfloden (Norstedts, Stockholm 2012) preložila Mária Bratová.

Ukážka textu z knihy


V tom okamihu ho zbadala.
Muža.
Vynoril sa z okraja lesa na druhej strane a mal... čo to vlastne má? Tašku na kolieskach? Olivia si čupla a skryla sa za skalný výčnelok. Pozorovala, ako muž ťahá tašku, vykročil na piesčitú pláž a postupuje k moru. Pomaly, čoraz hlbšie a hlbšie do mora. Odrazu sa zastavil. Znehybnel, iba čo zdvihol hlavu a civel na mesiac... Potom ju sklonil, opäť zdvihol. Vietor mu nadúval bundu a strapatil vlasy. Vtom si čupol, sklonil hlavu, akoby sa modlil, po chvíli sa vzpriamil. Olivia si k ústam pritískala zaťaté päste. Čo tu robí ten človek? A práve teraz? Za odlivu, pri splne mesiaca a tak ďaleko od pobrežia?
Kto je to?
Blázon?
Nevedela určiť, ako dlho tam stál. Mohlo to trvať tri minúty, ale aj pätnásť. Netušila. Zrazu sa prudko obrátil a pomaly sa pohol. Vracal sa k taške. Potom sa ešte raz obrátil a dlho hľadel na more.
Po chvíli sa stratil v tieni na okraji lesnej húštiny.
Olivia sa ani nepohla. Vyčkávala, kým si nebola istá, že muž musí byť dostatočne ďaleko.
Pravda, ak sa neskrýva v lese.

Recenzie a kritiky

Originálny názov: Springfloden Rok vydania: 2013 ISBN: 9788055135847 Rozmer: 155×234 mm Počet strán: 408 Väzba: pevná Štýl: napínavýJazyk: slovenčina

Zaradené v kategóriách