Ide o odborno-populárnu publikáciu. Je v nej dôkladne spracovaná história i súčasnosť košikárstva. Zaoberá sa pestovaním
a spracovaním prútia, návodom na pletenie bežných košíkov, tvarovaných výrobkov i náročných kufrov. Pokrýva oblasti, ktoré doteraz vôbec neboli spracované alebo publikované.
Dizajnér, výtvarník, i bežný čitateľ použitím tejto knihy získa remeselný základ pre vlastnú tvorbu.
V čom je kniha výnimočná:
-je spracovaná tak, aby pritiahla oko, ale tiež bola užitočná začínajúcemu i pokročilému košikárovi;
-je v nej prvý syntetický náčrt vývoja košikárskej výroby z prútia na Slovensku, ktorý vychádza z archeologických, etnografických, historických aj umenovedných poznatkov;
-je v nej dôkladne a systematicky spracovaná košikárska terminológia;
-časť o košikárskej vŕbe je orientovaná na praktické použitie, nie na botanické opisy;
-vďaka tomu, že je písaná podrobne, s veľkým množstvom vyobrazení a popisov tvrdíme, že táto kniha a ochota učiť sa stačí na to, aby sa človek stal košikárskym profesionálom;
-je v nej dôkladne spracované pletenie úch a rúčok a vrchnákov;
-sú v nej celé postupy pletenia výrobkov s presným rozpisom použitého materiálu;
-je v nej spracovaný postup opletania demižónov a korbáčov;
-je v nej systematické a do najmenších detailov zachytené pletenie kufra;
-je v nej časť venovaná opravám a riešeniu problémov – vhodná i pre reštaurátorov;
-prináša pohľad a návod na použitie košikárstva v záhradnej architektúre a dizajne;
-prvý krát prierezovým spôsobom zachytáva 60-ročné pôsobenie ÚĽUV-u, ktorý zohráva dôležitú úlohu vo vývoji košikárstva na Slovensku – uchovávaním tradícií, ale i ich rozvíjaním;
-je pevným základom pre remeselníkov výtvarníkov a dizajnérov.
Základné informácie o jednotlivých častiach a ich autoroch:
Časť K DEJINÁM KOŠIKÁRSTVA, (autor: PhDr. Juraj Zajonc, CSc., vedecký pracovník, Ústav etnológie SAV, renomovaný odborník v oblasti prírodných pletív) podáva prvý syntetický náčrt vývoja košikárskej výroby z prútia, ktorý vychádza z archeologických, etnografických, historických aj umenovedných poznatkov. Fakty približuje autentickými fotografiami, kresbami z významných slovenských múzeí a vedeckých inštitúcií. Táto časť je cenným príspevkom k poznaniu tradícií domácej a remeselnej výroby na Slovensku.
PRAKTICKÁ časť – KOŠIKÁRSKA TECHNOLÓGIA (autor: Ing. Peter Juriga, grafik, vydavateľ, košikár) sa takmer na 200 stranách dopodrobna venuje:
-terminológii – dôkladné spracovanie, ktoré napomáha porozumeniu;
-prútiu – rozpoznanie kvalitného prútia, starostlivosť oň, pestovanie, spracovanie a triedenie prútia;
-košikárskemu náradiu – fotografie, opis, účel a použitie jednotlivých druhov náradia;
-postupom pletenia – od jednoduchých výrobkov až po náročné a hranaté tvary s presnými rozpismi a charakteristikou použitého prútia.
Časť ŽIVÉ KOŠIKÁRSTVO (autor: Akad. soch. Marián Huba, Pedagóg, Škola umeleckého výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave), spája košikárstvo a architektúru. Ide v nej o realizáciu vŕbových stavieb, ktoré zakorenia a zazelenajú sa. Časť je estetickým príspevkom, ktorý osloví ekologicky zmýšľajúcich ľudí a priaznivcov architektúry a dizajnu.
Časť KOŠIKÁRSKE VÝROBKY ÚĽUV-u (autorka: Janka Menkynová, hlavná výtvarníčka, ÚĽUV) je prierezom činnosti ÚĽUV-u na poli košikárstva. Mnohé fotografie a romantické rozprávanie pani Menkynovej približujú príspevok tejto významnej kultúrnej inštitúcie, ktorý mala pre košikárstvo 20. storočia.