💡Aktualita! Bezpečne a expresne kuriérom od 2,97€ 🚚

Kniha Židia v Bytči - Pavel Král, Král Pavel

Židia v Bytči


🍎 Vypredané
11,30€

Kniha vychádza v rozšírenom 3. vydaní (a po prvý raz v slovenskom preklade) doplnená o materiály, ktoré ešte neboli publikované.
Autor v knihe opisuje, kde všade boli Židia a Bytči aktívni, čo všetko pre Bytču vykonali, ako založili celý bytčiansky miestny priemysel a rozvinuli obchod, čo bolo doposiaľ v oficiálnych publikáciach zatajované.
Obzvlášť cenným dokumentom sú zoznamy ľudí v rôznych súvislostiach, ako sa tieto v priebehu rokov menili, zachytávajúc aj obdobie holokaustu. Veď z 364 židovských obyvateľov v r. 1930 zostal v Bytči iba jeden človek.
Zaujme i uverejnenie mien významných ľudí, ktorí mali nejaký vzťah k Bytči. Od oxfordského profesora Adolfa Neubauera v predminulom storočí až po generála, letca Ivana Schwarza, ktorý dodnes žije v Anglicku.
Kniha je napísaná na pamiatku ľudí, ktorí v Bytči a jej okolí žili, mnohé tam vybudovali, zanechali tam majetok a sami boli násilne, pod dozorom bytčianskych žandárov a gardistov odvezení do sústreďovacích táborov v Žiline a Seredi, odkiaľ boli - až na malé výnimky - deportovaní do vyhladzovacích táboro

Rok vydania: 2011 Rozmer: neuvedený