Nakúp aspoň za 39€ a poštovné máš úplne zadarmo!

Kniha Dešifrovanie Magny Germánie (Najstaršia mapa strednej Európy a Slovenska) (Kukuč - Jaroslav Kukuča

Dešifrovanie Magny Germánie (Najstaršia mapa strednej Európy a Slovenska) (Kukuč

Najstaršia mapa strednej Európy a Slovenska Trenčín je výnimočným mestom. V strednej Európe (východne od Rýna a severne...


🍌 Odosielame o 5 dní.
6,60€
Zľava 10%
5,94€

Najstaršia mapa strednej Európy a Slovenska

Trenčín je výnimočným mestom. V strednej Európe (východne od Rýna a severne od Dunaja) sa druhé také nenájde. Poznáme jeho najstaršiu zmienku už z 2. storočia nášho letopočtu, kedy tu (ako v meste Laugaríciu) zimovali rímske jednotky pod velením Marca Valeria Maximiana. Ostatné stredoeurópske mestá majú najstaršie zmienky až z raného stredoveku, teda z obdobia o 500 až 1000 rokov neskôr. V strednom a východnom Nemecku sú najstaršie mestá: Würzburg (704), Arnstadt (704), Mühlberg (704) a Großmonra (704). Na Slovensku: Nitra (828), Bratislava (907). V Čechách a v Poľsku Praha (965) a Krakov (965). Ostatné mestá (až na Trenčín) sú ešte mladšie. Bolo by pekné, hovorí si človek, keď sa díva v Trenčíne na hradnú skalu s nápisom Laugarício, keby aj iné mestá v strednej Európe mali to šťastie a dali by sa datovať do takto dávnej doby... Nie je to nemožné a historická veda to dobre vie. Zachovala sa jedna stará antická mapa – Ptolemaiova mapa strednej Európy, nazývaná aj Magna Germánia, a na tejto mape je okrem Leucarista – Laugarícia, teda Trenčína, vyznačených ďalších 94 stredoeurópskych miest aj s ich antickými názvami: Leucaristus, Arsonium, Calisia, Setidava... Kde sú tieto staré mestá?
O tom, čo je to Ptolemaiova mapa, ako prebiehalo hľadanie týchto miest, prečo sa skončilo neúspešne a autorovu novú metódu hľadania týchto starých miest predkladáme na ďalších stranách tejto publikácie.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2017 Rozmer: 148×210 mm ISBN: 9788026313021 Počet strán: 142 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách