Valčík stromov a oblohy (Jean-Michel Guenassia) [SK]

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom...


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
12,95€
Zľava 7%
12,04€

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas dusného leta prichádza Vincent van Gogh. Marguerite sa zamiluje a Jean-Michel Guenassia nám vo svojom najnovšom románe odhaľuje prekvapivý príbeh ich lásky.
Čo ak doktor Gachet nebol verným a obetavým priateľom impresionistov, ale skôr márnomyseľným oportunistom? A čo ak jeho dcéra bola vášnivou a zamilovanou mladou ženou? Čo ak Vincent van Gogh vôbec nespáchal samovraždu? A čo ak sú niektoré z jeho obrazov vystavené v Muséed’Orsay falzifikátmi?
Guenassia sa pýta a pôsobivým spôsobom hľadá odpovede v dobových dokumentoch a v prežívaní dospievajúcej ženy. Okrem portrétu jednej zakázanej lásky čitateľom ponúka aj príbeh konca storočia a obrovských zmien, ktoré predznamenávajú novú éru.
Rovnako ako vo svojom najznámejšom diele Klub nenapraviteľných optimistov autor prepája silný príbeh s dokumentárnym základom. Oživuje tým najplodnejšie obdobie impresionizmu a vrhá nové svetlo na umelcove osudové dni.


Ukážka textu z knihyZ tašky vytiahne štetce, paletu a tuby s farbami. Nevidím, ako si ich mieša, ani to, čo začal maľovať. Vidím len, že plátno sa začalo zafarbovať. Akoby bol k nemu prikovaný, nepozerá sa okolo, akoby si všetko zapamätal alebo akoby vedel, čo bude maľovať. Farby nanáša priamo, ani sa nepozerá na paletu alebo teda určite nehýbe hlavou. Prekvapuje ma jeho rýchlosť. Farbu na plátno nenanáša jemne, ako sa to zvyčajne robí, ale nervózne, akoby v ruke držal bič, ktorým mláti jednu vrstvu za druhou, vyzerá, že sa ponáhľa, pohybuje sa trhane. Na priamom slnku sa musí variť, neverím, že by mu klobúk poskytol taký tieň, zdá sa, že ho teplo nijako nevyrušuje. Z času na čas si utrie čelo rukávom košele. Odstúpi od plátna, aby si ho pozrel z diaľky, nehýbe sa, ale nikdy sa nepoobzerá. Možno nakoniec maľuje niečo úplne iné, niečo, čo má v hlave, a nie pole, ktoré má pred sebou.

Originálny názov: La valse des arbres et du ciel Jazyk: slovenský Rok vydania: 2017 Rozmer: 135×205 mm ISBN: 9788081594892 Počet strán: 232 Väzba: pevná s prebalom