Nakúp aspoň za 39€ a poštovné máš úplne zadarmo!

Kniha Do vody (Paula Hawkins) [SK] - Paula Hawkins

Do vody (Paula Hawkins) [SK]

Vyhýbajte sa tichým vodám. Neviete, čo skrývajú. Na dne rieky sa nájde telo slobodnej matky. V lete v tom istom roku stretol...

Paula HawkinsSlovart (2017)

🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
11,95€
Zľava 7%
11,11€

Paula Hawkins si na seba uplietla bič. Jej prvotina jej priniesla taký ďalekosiahly úspech, že jej nasledujúci román čelí priam abnormálnym očakávaniam. Tejto výzvy sa nezľakla a priniesla triler Do vody, ktorý ohúri minimáne rovnako ako Dievča vo vlaku. Novinku je možné v mnohom prirovnať k Rowlingovej Prázdnemu miestu. Paralel sa nájde hromada, od samotného príbehu až po okolnosti, tj. sprvoti kritikmi predpovedaný nepodarok, z ktorého sa ale nakoniec vykľul ďalší hit a potvrdil všestranný talent autorky.

Jedného dňa rieka vyplaví telo ženy. Len niekoľko mesiacov dozadu v nej rovnaký osud postretol ďalšie dievča a história malého mesta týchto záhadných umrtí schováva ešte omnoho viac. Nové obete ovplyvňujú život v ospalom meste a hoci hladina rieky ostáva pokojná, tajomstvá miestnych rozčeria trochu iné hladiny... Autorka opäť zúžitkovala svoju techniku vykreslenia príbehu z vlastného pohľadu jednotlivých rezidentov. Oproti prvotine spisovateľky pribudlo postáv a tak nie je každá prepracovaná rovnomerne. Každá však plní svoj účel. Z románu je navyše cítiť snaha vnúknuť mu čo najsilnejšiu filmovú atmosféru a napätie, akoby už vopred prihliadala na potenciál filmovej adaptácie. Či ním presvedčí širokú čitateľskú obec rovnako ako sa jej to podarilo s kritikmi, sa dozvieme koncom mája.

O knihe:Na dne rieky sa nájde telo slobodnej matky. V to isté leto tam stretol rovnaký osud aj mladé dospievajúce dievča. No nie sú to prvé ženy, ktoré v malom mestečku Beckford zmizli v temných vodách, a ich smrť rozčerí nielen hladinu rieky, ale aj pokojný život tamojších obyvateľov. Na svetlo sa začnú vyplavovať dlho zamlčiavané tajomstvá.Rozhovor s autorkou psychologického trileru Do vody
Ako by ste čitateľom predstavili knihu Do vody a čo dúfate, že v nej čitatelia nájdu?

Do vody je psychologický kriminálny román, ktorý sa točí okolo narušeného vzťahu dvoch sestier – Nel a Jules. Keď Nel nečakane zomrie, Jules sa pokúša zistiť, nielen čo sa stalo jej staršej sestre, ale aj čo sa stalo medzi nimi dvoma, prečo sa tak odcudzili. Táto kniha skrýva mnohé tajomstvá. Je o hľadaní odpovedí, o hľadaní zmyslu.

Fanúšikov vašej knihy Dievča vo vlaku bude určite zaujímať v čom sú obe knihy podobné a v čom odlišné. Aké je medzi nimi spojenie?

Obidva romány sú psychologické trilery, oba sa sústredia predovšetkým na ženské hrdinky, ich vzájomný vzťah a na spoločnosť, v ktorej žijú. V obidvoch knihách hrá dôležitú úlohu nespoľahlivosť pamäti, aj keď v knihe Do vody sa vyskytuje vo veľmi odlišnej, hlbšej podobe.
Opäť rozprávam príbeh z rôznych uhlov pohľadu, aj keď tentokrát je to z perspektívy viacerých postáv. Príbeh rozpráva v prvej osobne šesť rozprávačov. Samozrejme, títo rozprávači sú nespoľahliví – všetci ich-rozprávači sú nespoľahliví. Každý klame, preháňa, zahmlieva – niekto viac a niekto menej.

Pamäť je niečo, čo Vás zjavne zaujíma. Odkiaľ pramení táto fascinácia?

Našej pamäti intuitívne veríme – však ako inak? Vďaka pamäti rozumieme svetu, v ktorom žijeme, určuje, kto sme a ako sa správame k ostatným ľuďom. A napriek tomu sa jej nedá dôverovať. Každý z nás si nesprávne pamätá udalosti z detstva, ale aj z dospelosti. Každý z nás je schopný prerozprávaním príbehov meniť ich obsah. Väčšinou sú nesprávne zapamätané udalosti zanedbateľné, triviálne. Ale kladiem si otázku: čo ak si niekto zle zapamätal niečo dôležité, niečo kľúčové pre svoju identitu a celistvosť svojho života? Čo sa stane, ak človek zistí, že to, čo malo stáť na pevnom základe, je postavené na tekutom piesku?

Do vody rovnako ako Dievča vo vlaku, je rozprávané z viacerých perspektív. Čo sa Vám páči na tomto autorskom prístupe?

Páči sa mi vhľad, ktorý nám dáva zmena perspektívy. Pozerať sa na rovnakú udalosť očami rôznych postáv mení naše vnímanie toho, čo sa stalo, vykresľuje komplexnejší obraz udalostí alebo v nás vzbudzuje pochybnosti – nie iba o tom, čo sa udialo, ale aj o pohnútkach postáv, ktoré rozprávajú príbeh.
Mám rada bezprostrednosť rozprávania v prvej osobe, ale môže to byť aj obmedzujúce. Pohľad viacerých rozprávačov v prvej osobe umožňuje čitateľovi, aby sa ponoril do psychológie postáv a lepšie porozumel ich konaniu a slabostiam.

V tejto knihe píšete o detstve, je to vo vašej tvorbe novinka. Zaoberáte sa tým, aké rozdielne môžu byť spomienky členov rodiny na jednu a tú istú udalosť. Čo vás viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Príbehy, ktoré rozprávame o sebe a o svojej rodine, definujú to, kým sa stávame. Fascinuje ma, ako členovia jednej rodiny dokážu vnímať udalosti v tej istej rodine rozdielne, aj keď žili v rovnakej domácnosti s tými istými ľuďmi. V tejto knihe sa venujem tomu, ako sa deti pozerajú na vzťahy dospelých, ich činy a rozhodnutia a ako interpretujú tieto skutočnosti tak, aby im dávali zmysel – niekedy s obrovským dôvtipom a niekedy s komickým alebo tragickým neporozumením.

Do vody sa odohráva v malom vidieckom meste – je to veľmi odlišné prostredie ako predmestie Londýna v knihe Dievča vo vlaku. Čo Vás inšpirovalo pri vzniku knižného mesta Beckford?

Predovšetkým by som chcela povedať, že Beckford z knihy v skutočnosti neexistuje. Je to úplne fiktívne mesto, čiastočne zasadané do skutočného prostredia. Chcela som písať o malej komunite, pretože ma zaujíma, ako ľudí ovplyvňuje život v malom meste. Môže im to dávať pocit solidarity alebo susedstva, ale môže ich to aj dusiť, že žijú na mieste, kde každý každého pozná. Rozmýšľala som nad tým, či to spôsobuje, že sú ľudia viac tajnostkári, alebo či to niektorých ľudí – hlavne mladých – nabáda k tomu stať sa rebelom, oslobodiť sa z vopred definovaných rolí.

V románe Do vody môže čitateľ podozrievať všetky postavy, pretože všetci majú svoju temnú stránku a vďaka tomu vzniká fantasticky spletitý príbeh. Myslíte, že každý máme svoju temnú stránku?

Myslím, že ľudia sú schopní mimoriadnych vecí – v dobrom či v zlom – za správnych (alebo nesprávnych) okolností. Keď sa ocitneme pod silným tlakom, tak sa dokážeme správať tak, ako by sme si v našom bežnom živote nevedeli ani predstaviť.Originálny názov: Into the Water Jazyk: slovenský Rok vydania: 2017 Rozmer: 130×210 mm ISBN: 9788055627465 Počet strán: 336 Väzba: pevná s prebalom

Zaradené v kategóriách