Kamenné sny (Akram Ajlisli) [SK]

Po uverejnení románu Kamenné sny, v ktorom líči protiarménske pogromy v Baku, boli Ajlislimu odňaté štátne vyznamenania...


🍌 Odosielame o 7 dní.
8,95€
Zľava 7%
8,32€

Po uverejnení románu Kamenné sny, v ktorom líči protiarménske pogromy v Baku, boli Ajlislimu odňaté štátne vyznamenania a jeho knihy sa verejne pálili na uliciach. Román privádza čitateľa do Azerbajdžanu na sklonku Sovietskeho zväzu, do obdobia pogromov v Sumgaite a Baku. Herec Sadaj Sadygly, pýcha azerbajdžanského divadla, sa stáva svedkom útoku na neznámeho Arména. Pri pokuse obrániť ho utrpí ťažké zranenia a je prevezený do nemocnice. Tu spomína na mladosť, ktorú strávil v dedine Ajlis. Pred očami čitateľa tak vyvstáva obraz malebného kúta zeme, kde kedysi Arméni a Azerbadžanci nažívali v mieri. V paralelnom rozprávaní sa objavujú aj zmienky o pogrome, ktorý v roku 1919 Turci spáchali na arménskom obyvateľstve oblasti.


Ukážka textu z knihy– Pán doktor, drahý pán doktor... zabili ho. Aký to človek, a oni ho za bieleho dňa zbili, zničili. Jerevanskí Azerbajdžanci to spravili, pán doktor, jerazovia. Zo päť, šesť chlapov, jerazov... Sukini synovia, títo utečenci, vôbec si nevážia ľudí, pán doktor. Ani herci pre nich nič neznamenajú, ani básnici, ani spisovatelia. Stačí, ak sa povie, že niekto je Armén, a je to. Hneď ho zhodia na zem a rozdupú ako divé zvery. Na kusy ho potrhajú, nikto sa nesmie čo i len priblížiť... Hovorím im: nebite ho, ten muž predsa nie je Armén, je to náš človek, syn nášho národa, jeho hrdosť a svedomie. Myslíte, že ma vypočuli?! Ani mi nedovolili, aby som sa predstavil.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2016 Rozmer: 130×200 mm ISBN: 9788081593536 Počet strán: 144 Väzba: brožovaná