📝Späť do školy s kráľovskou cenou

Konaj úspešne, mysli úspešne

Objavte svoj dar a vydajte sa za úspešným životom Autor New York Times bestselleru Konaj ako dáma, mysli ako muž...

Steve HarveyTatran (2016)

🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
11,90€
Zľava 67%
3,90€

Objavte svoj dar a vydajte sa za úspešným životomAutor New York Times bestselleru Konaj ako dáma, mysli ako muž


Každý človek sa rodí s darom – môže to byť schopnosť riešiť problémy, komunikovať s ľuďmi alebo vlastnoručne vytvoriť niečo krásne – tento dar vám nikdy nikto nevezme. Musíte sa ho pevne chopiť, zveľadiť ho a správne s ním naložiť, používať ho v práci, v manželstve, v spoločenstve, v každej životnej situácii. Vďaka Stevovým jednoduchým radám a praktickým, no inovatívnym zásadám je Konaj úspešne, mysli úspešne vašou mapou na ceste k objaveniu vlastného daru, jeho šľachteniu a k následnej premene vášho života.
Objaviť úspech a vytvoriť posolstvo nie je jednoduché. Chce to čas a odvahu. Vďaka tomuto jednoduchému návodu, Stevovmu srdečnému humoru a neobyčajným skúsenostiam dokážete aj vy použiť svoj dar na vytvorenie takého života, aký ste vždy chceli. Kniha Konaj úspešne, mysli úspešne vás bude inšpirovať. Bude vás motivovať. Zmení vám život.
Steve Harvey nebol vždy ten rezký moderátor a medzinárodne uznávaný zabávač, ako ho dnes poznáme a milujeme. Roky mu trvalo spoznať svoj dar – jedinečný talent rozosmievať a počúvať ľudí – a ani potom sa nezbavil problémov, istý čas bol dokonca bezdomovcom a žil v aute. Napriek tomu nestratil svoje ciele z dohľadu a vďaka daru a vytrvalosti dosiahol nepredstaviteľný úspech. V knihe Konaj úspešne, mysli úspešne podáva tento dar ďalej, aby vám pomohol uskutočniť vaše sny a vytvoriť vlastné posolstvo.Steve Harvey je podľa časopisu Reader’s Digest jedným zo sto najdôveryhodnejších ľudí v Amerike.
Táto kniha je pre vás, ak:
- sa vám každé ráno nechce vstávať a ísť do práce,
- každý deň iba vysedávate a ste na smrť unudení,
- máte čas spraviť všetko, čo od vás chcú ostatní,
- máte každý týždeň čas na všetky vysielané televízne programy a neunikne vám ani jeden diel,
- máte dostatok spánku,
- ste v živote už zožali úspech a neviete čo ďalej.


Ukážka textu z knihyÚVOD

Váš dar volá…
Ste pripravení odpovedať?

Sedel som v súkromnom lietadle s Cedricom „Zabávačom“. Leteli sme zo Šou Steva Harveyho do mesta, kde sme mali pôsobiť ako králi komédie – vtedy sme tam patrili iba ja, Bernie Mac a Ced. V priestore pre pasažierov všetci spali. Keď som sa pozrel von oknom, videl som ligotavé svetlá mesta pod nami. Zrazu sa mi po lícach rozkotúľali slzy.
Až dovtedy som si vôbec neuvedomil, čo som v živote dokázal, aké požehnanie a úspech som dosiahol. Nemohol som tomu uveriť. Sedel som v lietadle G3, ktoré poslali organizátori turné. Pomyslel som si: ,Pozri sa, kam si sa v živote dostal.‘ V mladosti mi tvrdili, že to nikam nedotiahnem. No predral som sa hroznou čistiarňou kobercov, ponúkal som poistenie – čo ma vôbec nebavilo, precestoval som týždne bez jediného vystúpenia, dal som výpoveď v práci, ocitol som sa na ulici a rozviedol som sa. Uvedomil som si, čo všetko som musel preskákať.
Odrazu ma premohla radosť z vlastného úspechu a slzy sa už nedali zastaviť. Pochopil som, že sa mi plnia sny. Chcel som sa stať jedným z najväčších zabávačov v Štátoch a presne to sa aj dialo. Ohlasované turné nám dalo titul – králi komédie – a my sme prišli a obhájili ho. Pripravili sme humorné vystúpenie, ktoré zárobkom prekonalo všetky ostatné. Celé turné vynieslo päťdesiatosem miliónov do­lárov! Sny sa mi plnili rovno pred očami. Tam, v tom lietadle som sa prvýkrát cítil úspešne – bol som šťastný, spokojný a dokonale som splynul s Božím plánom.
Úspech pre mňa nie je o aute, dome, obleku alebo spôsobe cestovania. Časť úspechu je spojená s peniazmi, ktoré zarábam, a so všetkým, čo môžem urobiť pre rodinu alebo pre seba. No každý, kto ma pozná, vám povie, že peniaze sú zanedbateľnou súčasťou môjho úspechu. Úspech tkvie vo vysnívanom manželstve so ženou, ktorá mi pomáha byť najlepším, ako sa dá. Úspech tkvie v láske k mojim deťom a v možnosti spolupracovať s nimi pri výstavbe a rozvoji biznisu. Úspech tkvie v každodennej úmornej práci, ktorú mám aj tak rád.
Vaša definícia úspechu je možno trochu iná, ale v podstate túžime po tom istom – po pokoji duše, milujúcich priateľoch a rodine, po zdraví a istom stupni finančného zabezpečenia. Nech už pre vás úspech znamená čokoľvek, táto kniha zmení váš život a otočí vás správnym smerom, aby ste ho dosiahli.
Svojimi ťažko zarobenými peniazmi ste si práve kúpili Konaj úspešne, mysli úspešne. Dávate tým najavo, že svoj život beriete vážne, chcete ho posunúť na vyššiu úroveň a dosiahnuť všetko, čo vám svet ponúka. Táto kniha vás určite nesklame, naopak, pomôže vám dostať sa tam. Počas písania som myslel na množstvo ľudí – univerzitných študentov, čerstvých absolventov, ktorí sa usilujú nájsť si svoje miesto v pracovnom svete, na dôchodcov hľadajúcich nové možnosti a ľudí na vrchole, čo sa tam chcú aj udržať. Je pre vás, ak len začínate alebo ste sa rozhodli prestať bojovať s dosiaľ neprekonanými prekážkami, alebo sa na vrchol už štveráte, avšak neviete nájsť potrebnú motiváciu na ďalšie pokračovanie. Je pre tých z vás, čo padli. Je aj pre tých, ktorí už kus cesty prešli a zistili, že svet ponúka oveľa viac.
Moja prvá kniha Konaj ako dáma, mysli ako muž pomohla miliónom žien prehodnotiť ich vzťahy a spolo­čenský život. Konaj úspešne, mysli úspešne vám pomôže premyslieť si životné ciele a vytvoriť spôsoby na ich dosiahnutie. Čitateľmi prvej knihy boli najmä ženy. Konaj úspešne, mysli úspešne má pomôcť komukoľvek – mužom a ženám, mladým i starým, novým pracovným silám aj čerstvým dôchodcom. Kniha je obohatená o zaujímavé materiály, ktoré vám majú pomôcť, nech už ste kdekoľvek na ceste.
Konaj úspešne, mysli úspešne vám dá najavo, že iba existovať je málo. Život je oveľa viac, než len pretĺkať sa nezáživnou prácou, zarobiť si na zlaté hodinky a zinkasovať od minimálnych 401 až do 401 000 dolárov mesačne. Váš život musí byť niečo viac, ako iba čakanie na pravú chvíľu. Váš život musí byť niečo viac ako pozorovanie úspechu ľudí navôkol. Slová v tejto knihe vás budú motivovať, aby ste zo života vyťažili čo najviac vďaka niečomu, čo už dávno máte – svojmu daru.
Mojím darom je rozosmievať ľudí. Aj vy máte výnimočný dar. Náš Stvoriteľ dal vo svojej nekonečnej múdros­ti každej jednej duši dar. Váš dar môže byť výnimočný, alebo podobný daru niekoho iného, no vedzte, že váš dar je váš.
Keď využívame svoj dar, vesmír nás z vďaky obdarúva obrovskou hojnosťou – od nekonečných možností až po zdravie a finančné zabezpečenie. Ak nezasejete do pôdy vesmíru, zbadáte, že váš život sa postupne zhorší a vyschne. Ale keď do vesmíru zasadíte svoj čas, oddanosť a záväzky voči iným, svet vám ponúkne nekonečné množstvo možností a vy rozkvitnete do nového života. Prijatím svojho daru do života a delením sa oň s inými ľuďmi vám prinesie radosť, vášeň a novú energiu, aby ste život mohli žiť naplno. Táto kniha vám ukáže, ako do svojho života prinesiete svoj dar.
Kniha zároveň odhalí, ako môžete svoj dar využiť v iných dôležitých oblastiach života, napríklad pri vytváraní lepšieho pracovného vzťahu so šéfom, pri pomáhaní v komunite či pri posilnení rodinných vzťahov. Konaj úspešne, mysli úspešne vás prinúti premýšľať o zlepšení života novými spôsobmi.
Úspech, ktorý si teraz užívam, neprišiel len tak, cez noc. Musel som sa naučiť byť úspešný a život, čo vediem teraz, je naozaj splneným snom. Konaj úspešne, mysli úspešne je kniha plná mojich poznatkov z cesty za sebarealizáciou. Chcem sa o ne podeliť, aby ste aj vy vo svojom živote uskutočnili všetky vaše sny.

AKO Z KNIHY VYŤAŽIŤ ČO NAJVIAC

V prvej časti knihy Konaj úspešne, mysli úspešne sa budeme zaoberať tým, kde sa práve teraz nachádzate. Smrteľne vážne sa pozhovárame o prekonaní strachu, rúcaní zábran a otvorení vášho života.
V druhej časti vám pomôžem odhaliť váš dar. Keď už svoj dar rozpoznáte, ponúknem vám zopár rád, aby ste ho použili v správnej činnosti, ktorá vám zmení život. Musíte robiť, čo milujete. Keď túto možnosť využijete, spozorujete vo svojom živote obrovské zmeny. Prvá zmena sa odohrá vo vás. Začnete vyžarovať vlnenie, ktoré k vám ako magnet pritiahne iných ľudí mysliacich na úspech, ľudí s podobnou motiváciou a ambíciami, aké máte vy. Dostanete sa do ríše úspešného myslenia. Poviem vám o nástenke vízií, ktorá vám vždy pripomenie cestu za veľkolepejším životom, takže sa na nej nestratíte.
Po spojení daru s prostriedkom budete musieť zaostriť na profesionálne vystupovanie, aby vám váš dar priniesol čo najlepšie ovocie.
Tretia časť odhalí spôsoby, ako dar urobiť hodnotnejším. Tieto kapitoly ponúkajú cenné informácie a pomôcky na využívanie a zvýraznenie vašich schopností. Nachádzajú sa v nich rady na vytvorenie vhodných cieľov a ich vzťahu k ich uskutočneniu. Sú to praktické rady, ktoré môžete zahrnúť do svojho života okamžite. Naučiť sa zaobchádzať s darom vám prevratne nezdokonalí život, no dá mu to zmysel a význam.
Pripomeniem vám, že úprimné zhodnotenie vlastného výkonu je dôležitým kľúčom k úspechu. V tejto časti sa porozprávame aj o hodnote času. Poviem vám o potrebe hovoriť „nie“ a o dožadovaní sa toho, čo chcete. Naučíme sa ubrániť pochybnostiam o vlastných schopnostiach. Vyjad­rím sa aj k myšlienke „Nie každý, kto s vami príde, s vami môže aj pokračovať“.
Kniha Konaj úspešne, mysli úspešne sa končí inšpiratívne a nabáda vás podeliť sa o svoje bohatstvo. Táto časť sa zaoberá troma dôležitými témami: oslobodením sa od neprajníkov, spôsobmi na dosiahnutie vyváženého života a žehnaním iným vďaka vášmu daru.
Konaj úspešne, mysli úspešne tu nie je na to, aby ste ju prečítali a odložili. Vďaka úspešným činom vás zapojí do deja. Hovorím o častiach, kde vás vyzvem, aby ste napísali svoje pripomienky, nároky a predstavy o živote. Keď ich začnete uskutočňovať, budú slúžiť ako plán úspechu. Prevezmite zodpovednosť za svoje skutky a odhaľte svoj dar a talent.
Ak máte problém ostať motivovaní a využívať všetky prostriedky na ceste za úspechom, vytvorte tím. Mali by ste spolu čítať knihu, deliť sa o poznámky a vyhodnocovať ciele. Dodá vám to podporu, ktorú potrebujete na dosiahnutie ďalšieho úspechu.
Taktiež som vytvoril online komunitu ľudí rovnako oddaných knihe Konaj úspešne, mysli úspešne, ako ste vy. Nachádza sa na stránke www.actlikeasuccess.com. Môžete sa tam spojiť s ľuďmi z celého sveta. Tiež sa snažia zdokonaliť svoj život. Na stránke sa dá vytvoriť vlastný plán úspe­chu. Ponúka priestor, kde môžete sledovať zmeny myslenia a sprá­vania, dostávať motivačné správy od najlepších ľudí na svete a dokonca tam môžete zanechať vlastné svedectvá o svojom vzostupe.
Ak ste registrovaní na Twitteri alebo Instagrame, môžete mi poslať správu alebo video na meno @ActLikeASuccess, použite označenie #IAmSuccess.
Veľa motivačných kníh tvrdí, že na dosiahnutie úspechu potrebujete niečo, čo ešte nemáte. Podľa mňa však na dosiahnutie úspechu nepotrebujete absolvovať kurzy, vedieť hovoriť ďalším jazykom, zoznámiť sa s novými ľuďmi ani minúť peniaze, ktoré nemáte. Na dosiahnutie skutočného úspechu musíte začať so svojím darom. Viete, prečo je to tak dobre? Lebo ho už máte! Viem, niektorí z vás ešte svoj dar nepoznajú. Iní možno majú o svojom dare akú-takú predstavu, ale nevedia ho oceniť, zdokonaliť a spojiť so správnym prostriedkom, ktorý ich dovedie k ešte väčšiemu, až nepredstaviteľnému úspechu. Všetky odpovede sa nachádzajú na týchto stranách.
Počas cesty za úspechom som si uvedomil, že ostať úspešným je rovnaké umenie, ako stať sa úspešným. Keď naozaj začnete konať úspešne a myslieť úspešne, objavíte poklady života. Nájdete požehnaný život, aký chcem, aby ste žili.


PRVÁ ČASŤ

Čo je veľa,
to je veľa
1. kapitola


Leziem si na nervy

O lezení si na nervy viem dlho rozprávať, pretože Steve Harvey, ktorého poznáte, si v istom čase života tiež začal liezť na nervy. Ja, Steve Harvey, som sa už mal dosť. Mal som dosť života, čo som viedol. Mal som dosť nečinnosti. Mal som po krk chudoby. Chudoba ma vyčerpala. Unavovalo ma ustavične vymýšľať spôsoby, ako sa o seba postarať a prežiť. Bolel ma pohľad na veci, ktoré som chcel, ale nemohol som si ich dovoliť. Chudoba ma úplne vyšťavila. Bolo mi zo seba zle, pretože som nenasledoval dar od Boha. Liezol som si na nervy, lebo som nenasledoval svoje sny.
Vtedy som ani nevedel, ako nasledovať vlastné sny. Ale nevedomosť neospravedlňuje. Nevedomosť totiž chorobné pocity nezastavila. Mal som dosť pretĺkania sa. Musel som sa zaobísť bez množstva vecí. Mal som dosť seba samého. Mal som dosť všetkého. Mal som dosť pocitu zlyhania. Mal som dosť sklamania. Sklamal som matku aj otca. Mal som dosť neschopnosti. Nevidel som v sebe potenciál, ktorý videli iní ľudia. Mal som dosť rutiny.
Načisto som si liezol na nervy. Unavovalo ma hľadať odpoveď vonku. No uvedomil som si, že riešenie bolesti a smútku ležalo celý ten čas hlboko vo mne. Moja mama vravievala: „Synku, niekedy sa nezmení nič, až kým ti nezačne liezť na nervy aj to, že ti všetko lezie na nervy.“ Parafrázovala aktivistku za občianske práva Fannie Lou Hamerovú.
Vydajme sa na túto cestu spoločne, pretože ak aj vy máte dosť toho, že si leziete na nervy, vedzte jedno: aj ja som sa tak cítil.


LEZIETE SI NA NERVY?

Lezú vám na nervy vlastné predsavzatia, ktoré aj tak nikdy nesplníte? Lezú vám na nervy sústavné výhovorky? Lezie vám na nervy porovnávanie s inými ľuďmi, na ktorých nemáte? Máte po krk slov: „Zajtra urobím niečo iné,“ hlavne ak sa ani „zajtra“ nič nezmení? Lenže liezť si na nervy je užitočné. Značíte tým pripravenosť urobiť vo svojom živote zmeny, za ktoré budete odmenení. Konečne ste tu, teším sa.
Väčšinou v pozícii „leziem si na nervy“ nikdy nie ste sami. Všetkým okolo vás – rodine aj kolegom – vaše výhovorky už nejaký čas lezú na nervy. Vidia váš dar aj bolesť, čo si spôsobujete, pretože nenasledujete Boží zámer, nie ste na ceste za dokonalosťou. Niečo vám poviem: ľuďom vaše výhovorky môžu liezť na nervy aj naveky, kým ale nezačnú liezť na nervy vám, nič sa nezmení. Končíte s marením možností, ktoré ste mohli využiť minulý mesiac, rok, či dokonca pred desiatkami rokov?
Veľmi často sa stáva, že vlastné predstavy o nás sa zakorenia priveľmi hlboko. Stanú sa z nich myšlienkové pochody, ktoré sa zmenia na správanie, a to ovládne náš každodenný život. Počas tohto obdobia si na takéto predstavy zvykneme. Dovolíme, aby sa z nich stali protiklady k da­rom a možnostiam života. Ak do života prijmeme otáľanie, sebaklam, porovnávanie sa s inými a pochybnosti o vlastných schopnostiach, stanú sa z nás naše vlastné protiklady – všetko, čo nám zabraňuje žiť život, pre ktorý sme boli stvorení.
Ako sa dostať k bodu zlomu? Čo vás konečne prebudí? Kedy si konečne uvedomíte, že váš život nesiaha ani po členky Božiemu zámeru vytvorenému pre vás? Je to váš život, žite ho DNES. Ak sa cítite nespokojne, neuspokojene a nevyužito, tak len mrháte vlastným časom. Teraz, práve teraz máte možnosť uskutočniť svoje sny, ciele a predstavy, ktoré ste v sebe tak dlho dusili.
Jordan Belfort, autor knihy, podľa ktorej nakrútili rovnomenný film Vlk z Wall Street, povedal: „Jediná vec, ktorá stojí medzi tebou a tvojím snom, je ten posraný príbeh, v ktorom si dookola omieľaš, prečo svoj sen nemôžeš dosiahnuť.“ Chcem postúpiť o stupeň vyššie. Výhovorky sú pre vás pravdivé klamstvá a bránia vám priznať si, že ste hodní svojho daru. Povedzte to so mnou: „KONIEC VÝHOVORKÁM.“
Na univerzite v americkom Kente som vraj študoval psychológiu. V skutočnosti som však študoval výhovorky. Na otázky typu Prečo nejsť na prednášky alebo Prečo som nemohol zaplatiť nájomné, som mal milión výhovoriek. Po škole som si našiel ďalšie výhovorky na veci typu Prečo som uviazol v bezvýchodiskovej práci alebo Prečo nenasledujem svoj sen a nestanem sa zabávačom. Čím dlhšie som si tie klamstvá navrával, tým presvedčenejší som bol, že si nezaslúžim ani titul, ani pódium.
Jedného dňa som kamarátovi hovoril o dôvode, prečo som vyletel zo školy. Keď som počul slová, čo sa mi sypali z úst, uvedomil som si, že na vine nebola škola ani rodičia. Nakoniec som bol na vine len ja. Mal som kľúče od všetkých dverí a množstvo dôvodov, prečo ani jeden z nich nepoužiť. Sám som si vymyslel prekážky, len aby som nemusel prevziať zodpovednosť za vlastný dar.
Ak ste takí, ako som bol ja, tak si musíte prestať vymýšľať výhovorky. Výhovorky sú rovnako prázdne teraz, ako boli v čase, keď ste si ich vymysleli. Uvedomte si, že vaše dary sú možnosti. Prijmite do života novú pravdu: vy ste úspech.
Skôr, než si poviete: „Steve, žiadne výhovorky si nevymýšľam,“ počkajte! Ľudia, ktorí tvrdia, že sa nevyhovárajú, sú často najväčší vinníci. Viete, kto ste. Čo sa kariéry týka, ste prvotriedni borci, ale bežne sa ospravedlňujete, lebo nestihnete niečiu narodeninovú oslavu alebo už tretíkrát zrušíte schôdzku. Úspech nežije len v jednej časti vášho života a z ostatných nezmizne. Ak to so šťastím myslíte vážne, musíte prehodnotiť všetko. Musíte sa otvoriť svojmu daru, využiť možnosti a zmeniť svoj život.
Keď som sa stal zabávačom, nechcel som sa ľuďom otvoriť. Chcel som písať ako ostatní. Až keď som sa obecenstvu naozaj otvoril, pochopil som, aký komik vlastne v skutočnosti som. Chuť povedať ľuďom pravdu ma priviedla k haldám námetov na vtipy o minulosti, o vzťahu s rodičmi, zlyhaných vzťahoch a o čomkoľvek, čo som práve vtedy riešil. Aby som svoj dar mohol zdokonaľovať, musel som sa naučiť byť úprimný.
Ak začnete byť úprimní, vysporiadate sa s akoukoľvek pravdou. Všetko okolo vás môže byť zlé, no aj to je na niečo dobré. Keď odhalíte svoje negatíva, dostanete šancu napraviť ich. Preto ak sa pokazí niečo vo vzťahoch alebo v práci, ako prvú si vždy položte otázku: „Čo som spravil zle?“ Máte možnosť zmeniť sa a kedykoľvek napraviť situáciu. Druhých nezmeníte. Ak jedným prstom ukážem na iných a nevšimnem si tri, čo ukazujú na mňa, prepasiem šancu rásť, zmeniť a zlepšiť sa. No keď si tie tri prsty všimnem, potom, a len potom sa pohnem ďalej.
Často sa zamýšľame iba nad proti a zabúdame na pre. Nevydáme sa na cestu za vlastnými snami, pretože sa úporne sústreďujeme iba na „čo ak“, „čo by sa mohlo stať“ a „prečo to tak nepôjde“. Pokojne premrháme roky života útekom pred vlastnými snami namiesto behu k nim.


KLIATBA POROVNÁVANIA

Niektorí z vás nemajú čas prijať svoj dar, pretože sa neprestajne porovnávajú s inými ľuďmi. Boh stvoril vás a vaše riešenia výlučne pre vás. Svet nepočká na vášho zástupcu, potrebuje skutočných vás, v celej kráse a svetle reflektorov.
Nezaoberajte sa argumentmi ako: „Na svete je milión motivačných rečníkov, už nevymyslím nič nové.“ Možno žije vo vašom okolí päťdesiat motivačných rečníkov, ale iba vy máte zaujímavé osobné skúsenosti, chyby, lekcie, pády a výhry. Práve tie môžu niekomu pomôcť postúpiť z obyčajného života do výnimočnej budúcnosti. Prekvapí vás, ako na niekoho zapôsobí vaša osobná skúsenosť s odchodom z dediny do ruchu veľkomesta. Pre niekoho môže znieť lepšie ako čokoľvek, čo kedy povedal jeden z najväčších motivačných rečníkov Les Brown. Využite energiu na zdokonalenie vlastných ťahov, nie ťahov niekoho iného.

„NIE SOM PRIPRAVENÝ SEDIEŤ ZA VRCHSTOLOM“

Často počúvame predsudky o tom, kto smie a kto nesmie sedieť za vrchstolom a robiť rozhodnutia. Odstavíme sa ešte pred začiatkom hry, keď si myslíme, že nemáme na nové poznatky vhodnú výchovu, vzdelanie alebo skúsenosti.
Keď nadíde deň D a vy sa stanete súčasťou rokovania, na ktorom sa bude rozhodovať o budúcnosti vašej spoločnosti, nesmiete zutekať v domnienke, že po vás nie je nič vidieť.
Netrápi ma vaša rasa, pohlavie, pôvod ani finančná situácia. Ak vám Boh dáva možnosť vystúpiť na vrchol, nezaoberajte sa myšlienkami ako: „Na to nemám!“ Nebrzdite svoj dar len preto, že nevidíte za hranice možností. Máte právo sedieť za vrchstolom tak ako ktokoľvek iný. Už pridlho tam sedia rovnaké typy ľudí a osobností. Vzchopte sa a smelo hovorte o svojich skúsenostiach. Pridajte hodnotu, ktorá by sa bez vás pri stole nenachádzala. Chopte sa príležitosti a pridajte k celku svoj talent a schopnosti.
Musíme si uvedomovať rozhovory o daroch a talente. Čo si vravíte, keď ste sami? Čo si každé ráno hovoríte pred zrkadlom? Vdychujete do svojich snov život, alebo si len pripomínate cudzie obavy a strach? Napĺňate si dni Svätým písmom, pozitivizmom a motivačnými citátmi, alebo si len vlievate pochybnosti a strach?
Niektorí z nás si tak dlho dookola púšťali tie isté ubíjajúce platne, až si už o sebe nie sú schopní myslieť ani nič lepšie.
„Nie som dosť múdry.“
„Nikdy nebudem ako matka (alebo otec).“
„Tebe to vyšlo, ale niekomu ako som ja to určite nevyjde.“
„Je to také ťažké.“
„Na to všetko je už priveľmi neskoro.“
Možno si myslíte, že trpíte samovravou, no čím dlhšie si tieto vety v duchu opakujete, tým skôr sa z nich stáva neviditeľný kabát nešťastia, ktorý si obliekate každý deň. Nazdávate sa, že iba vy poznáte slová svojho nezdaru, ale ony vychádzajú na povrch vo vašom správaní a vystupovaní.
Ako vymyslieť novú ódu na vlastný život a sny? Začnite odmala, napríklad takýmito pozitívnymi vetami:
„Pre toto som sa NARODIL!“
„Boh má pre MŇA plán!“
„Som VIAC, ako len víťaz!“
„Sny MOŽNO uskutočniť!“JAZYK ÚSPECHU SA NAUČTE PLYNULE

Cvičte si jazyk úspechu s odborníkmi, ktorí ním hovoria plynule. Najlepší spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk, je ponoriť sa do kultúry, ktorá tým jazykom hovorí. Rovnaké pravidlo platí aj pre jazyk úspechu. Musíte sa dostať medzi ľudí, čo hovoria o miliónových kšeftoch. Musíte byť uprostred rozhovoru, keď sa zrodí ďalšia veľká nezisková organizácia. Vaše uši si musia zvyknúť počúvať revolučné myšlienky.
Predstavte si prejav naplnený formulkou „môžem“, a nie „nemôžem“. Čo takým prejavom dokážete? Kam až by doleteli vaše sny, keby ste častejšie vraveli: „Prečo nie ja?“ namiesto: „Prečo ja?“ Podobne ako pri učení nového jazyka sa niekedy pomýlite a poviete: „Radšej som mohol…“ namiesto: „Urobím…“ Obklopte sa rodenými používateľmi jazyka úspechu a ani sa nenazdáte a vaše sny si prerozprávate na skutočnosť.
O niektoré úryvky vašich predstáv sa môžete s dôverou podeliť len s učiteľom, priateľom alebo rodinným príslušníkom. Iné nesmú opustiť hranice úprimných modlitieb k Bohu.


PODPÍŠTE TÚ PÔŽIČKU

Množstvo ľudí sa v živote nepresadilo. Boja sa vziať si na svoj dar pôžičku. Sen jasne vidíte, ale mrháte čas premýšľaním o neznámom alebo rozhovormi s ľuďmi, čo vás nechápu. Poznám v Hollywoode veľa ľudí, ktorí vravia: „Zatiaľ som čašníčka, ale v skutočnosti som herečka.“ Tak prečo ešte nevystupuješ? Ak ste odhodlaní uskutočniť svoj sen, musíte podpísať pôžičku.
Nikdy nezažijete skutočné blaho, kým neprijmete svoj dar ako výherný žreb a kľúč k životnému šťastiu.
Stačí sa odhodlať. Keď sa odhodláte, tak zvyšok – peniaze, známosti a príležitosti – príde chodníčkami, o akých sa vám ani nesnívalo. Poviem to inak: ak sa o svoj dar začnete starať, dáte Bohu možnosť niečo požehnať. Nikdy som nechcel zlyhať ako komik. Vždy som chcel dosiahnuť úspech. Dokonca aj keď som stál zoči-voči úplnej tme, držal som sa kúsočkov svetla pri ceste, až kým sa nezmenili na otvorené pole možností.

Úspešné činy

Chcem, aby ste sa na chvíľu zamysleli nad všetkými výhovorkami, ktoré ste za uplynulý týždeň použili. Všetky ich napíšte na ďalšiu stranu. Potom zakrúžkujte alebo zvýraznite tie najpoužívanejšie. Nazveme ich Tri naj výhovorky. Napíšte ich na stranu 33. Pod Tri naj výhovorky napíšte tri očakávania, ktorými ich nahradíte. Tie nazveme Tri naj očakávania.
Neviete, čo je čo? Ponúkam vám svoje definície:

Výhovorky Prečo nemôžem
Očakávania Prečo áno

Vidíte ten rozdiel? Výhovorky sú zátarasy, obchádzky a zápchy, ktoré ste si sami vymysleli. Odvádzajú vás z cesty za úspechom. Očakávania sú široké pruhy vyhradené pre ľudí, ktorí sa neboja priplatiť za kvalitu.

Aké očakávania si zahrniete do života? Čo si začnete hovoriť, keď v živote natrafíte na prekážky? Už viete? Napíšte to.

Moje obľúbené výhovorky

Originálny názov: Act Like a Success, Think Like a Success Jazyk: slovenský Rok vydania: 2016 Rozmer: 140×210 mm ISBN: 9788022207829 Počet strán: 188 Väzba: brožovaná

Zaradené v kategóriách