Poštovné zadarmo už pri objednávke nad 39€

Kniha Kauzu vyhral Boh (Armstrongová Karen) - Karen Armstrong

Kauzu vyhral Boh (Armstrongová Karen)

Čo v skutočnosti znamená náboženstvo Prvý raz v dejinách ľudstva sa milióny mužov a žien odvrátili od Boha. Nechcú s ním...


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
17,90€
Zľava 10%
16,11€

Čo v skutočnosti znamená náboženstvo

Prvý raz v dejinách ľudstva sa milióny mužov a žien odvrátili od Boha. Nechcú s ním mať nič spoločné. Ale v minulosti naši predkovia podnikali dlhé a strastiplné púte, aby okúsili posvätnú realitu. Svoje nevšedné zážitky opisovali ako Boha, Brahmana, Nirvánu alebo Tao: náboženstvo definovalo človeka. V súčasnosti sa rady ateistov na celom svete rozrástli a zanovito odriekajú svojskú modlitbu – Boh neexistuje. Vyznačujú sa rovnakým oduševnením ako kresťanskí misionári v časoch horlivého šírenia viery.
Kto alebo aký je Boh? Túto otázku skúma Karen Armstrongová nielen v diele História Boha, ktoré jej prinieslo celosvetový úspech, ale v hľadaní pokračuje aj v publikácii Kauzu vyhral Boh. Pritom dochádza k poznaniu, že ľudstvo si v každom čase formulovalo obraz Boha podľa vlastných potrieb. Pre tri monoteistické náboženstvá – židovstvo, kresťanstvo a islam, ale aj pre iné náboženské predstavy platí, že nový obraz Boha sa presadil len vtedy, keď to ľuďom pomohlo v ich každodenných starostiach.
Armstrongová sleduje históriu viery od paleolitu až po súčasnosť a ukazuje, že veda a náboženstvo ešte prednedávnom neviedli medzi sebou ľúty boj. Veda však zmenila tón ich dialógu. Zmysel slov ako viera a tajomstvo sa od základu zmenil, takže ateisti aj teisti v súčasnosti hovoria aj premýšľajú o Bohu spôsobom, aký by naši predkovia pokladali za nanajvýš šokujúci.
Prečo v súčasnosti nemožno uveriť v Boha? Má Boh budúcnosť aj v ére agresívneho vedeckého racionalizmu? Karen Armstrongová je presvedčená, že ak sa tvorivým pohľadom pozrieme hlboko do minulosti, budeme schopní dospieť k viere, ktorá sa bude vedieť nanajvýš priamo vysloviť k potrebám nášho utrápeného a nebezpečne polarizovaného sveta.

Recenzie:
Mimoriadne pôsobivá kniha Karen Armstrongovej Kauzu vyhral Boh provokuje k zamysleniu a vzbudzuje rešpekt. Pokúša sa odpovedať na nezodpovedané a možno aj nezodpovedateľné otázky ako:
Prečo sme pred 13,7 miliardami rokov, počas veľkého tresku, začali existovať? Prečo sú zákony elektromagnetizmu alebo gravitácie také, aké sú? A prečo vôbec zákony? Čo tu robíme? A predovšetkým, ako môžeme porozumieť svetu? Prečo sme vybavení intelektom, ktorý môže rozmetať na kúsky celý tento nádherný kozmický poriadok a dať mu iný zmysel? Je to naozaj šokujúce.

Súčasnosť dozrela na knihu Kauzu vyhral Boh. Inteligentné rozprávanie zaujíma vyčítavý postoj voči čoraz bojovnejšiemu ateizmu, ktorý sa elegantne zmocňuje západného náboženského myslenia.
The New York Times Book Review

Karen Armstrongová napísala viac ako tucet kníh, v ktorých sa zasadzuje za niečo, čo ľuďom až tak veľmi nevonia – naznačuje cestu, ako bez agresívnej arogancie môžeme bojovať za svoje presvedčenie. Je to aj odpoveď na hlbokú ľudskú túžbu vyznávať svoju vieru neformálne a slobodne.
The Economist

Nezávislá britská vedkyňa a bývalá mníška sa vďaka svojim nespočetným dielam stala známou a obdivovanou autorkou, pokiaľ ide o svetové dejiny náboženstiev… Zaslúžila sa o to jej obdivuhodná znalosť religióznej témy, ku ktorej pristupuje nanajvýš citlivo… Armstrongovej dielo je zrozumiteľné,
humanistické a neobyčajne dobre sa číta… Jasne a prístupne zaznamenáva transcendentálnu históriu náboženstva. Aj tajomná mystika má v jej diele svoje miesto. Zrozumiteľnosť a ľahkosť textu urobili z publikácie Kauzu vyhral Boh jednu z najsilnejších a najpresvedčivejších náboženských kníh.
Publishers Weekly

Známa religionistka napísala viac ako len náboženskú históriu; pôsobivo hovorí o tom, ako Západ zápasí s existenciou Boha a ako ho stvárnil v slovách, umení a myšlienkach… Brilantné rozprávanie… Prístupná a fascinujúca štúdia o tom, ako vidíme Boha.
Kirkus Reviews

Originálny názov: The Case for God Jazyk: slovenský Rok vydania: 2014 Rozmer: 158×241 mm ISBN: 9788022206310 Počet strán: 388 Väzba: pevná s prebalom