Najrýchlejšie vianočné darčeky + SÚŤAŽ!

Kapitalistický realizmus

neexistuje


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
12,90€
Zľava 13%
11,20€

✅ Poštovné ZADARMO nad 39€ ✅ Knižná akcia každý mesiac ✅ Bezpečný nákup

Je ľahšie predstaviť si koniec sveta ako koniec kapitalizmu? Od roku 1989 sa kapitalizmus prezentuje ako jediný možný politicko-ekonomický systém. Filozof a publicista Mark Fisher vo svojej knihe popisuje vývoj a základné princípy ideológie kapitalistického realizmu, ktorá triumfuje práve preto, že predstiera, že žiadnou ideológiou nie je. Analýzou konkrétnych príkladov z politiky, filmu a literatúry dokazuje, že kapitalistický realizmus ovplyvňuje všetky sféry moderného spôsobu života a kladie si otázku: existuje alternatíva?

Alternatíva neexistuje tak znie slogan kapitalistického realizmu. Mark Fisher k nemu vo svojej najznámejšej knihe pridáva otáznik a či už píše o Potomkoch ľudí alebo amerických gangsterkách, kurtovi cobainovi alebo hip-hope, kafkovom Procese alebo výrokoch politikov, vždy tak robí s neobyčajným vhľadom a vedomím prekvapivých spoločenských súvislostí.
Výsledkom nie je len demaskujúca diagnostika našej súčasnej situácie, ale aj inšpiratívny prístup k vnímaniu vzťahov medzi našimi myšlienkami a emóciami, každodennou skúsenosťou a ekonomickým systémom, ktorý sa nám prezentuje ako jediný možný.
Martin Makara

Z tvrdenia, že je jednoduchšie predstaviť si koniec sveta než koniec kapitalizmu, sa už stalo fisherovské klišé. V roku 2009 to však mohla byť pravda. Odvtedy sme zažili dekádu, v ktorej celá jedna generácia ľavice ovplyvnená Fisherovými textami dokázala formulovať svoje opozičné názory novým spôsobom a čoraz presvedčivejšie. ak je iná
budúcnosť možná, je to vďaka Markovmu dielu, ktoré udalo tón vzniku ľavicových hnutí zdola. Od estetiky až po politiku možno dnešnú ľavicu pochopiť len cez dielo
Marka Fishera.
alfie Bown, filozof, autor
knihy Playstation: Svet snov

Recenzie a kritiky

Rok vydania: 2022 ISBN: 9788097408503 Rozmer: 131×196 mm Počet strán: 152 Väzba: brožovaná Jazyk: slovenčina

Zaradené v kategóriách