❄️Aktuálne knižné zľavy

Kniha MBULU NGULU - Strážcovia duší - Ivan Melicherčík

MBULU NGULU - Strážcovia duší


🌴 Máme na sklade, posielame ihneď.
39,00€
Zľava 7%
36,27€

Publikácia MBULU NGULU – STRÁŽCOVIA DUŠÍ je už štvrtou knihou novinára a zberateľa Ivana Melicherčíka,v ktorej sa zaoberá problematikou umenia čierneho kontinentu. Tá predchádzajúca, s názvom TVAR DUCHA –MOC A KRÁSA AFRICKÉHO KMEŇOVÉHO UMENIA, získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska roku 2010.

V najnovšom zväzku sa autor zameral na jednu z ikon africkej kmeňovej drevorezby – relikviárne figúry kmeňa Kota a jeho subetník, žijúcich vo východnom Gabone.

Figúry zvané mbulu ngulu reprezentujú tradičnú funkciu pohrebného umenia kmeňa – strážiť relikvie významných predkov umiestnené v rodovej svätyni. Majú magický tvar so silným umeleckým nábojom, dokonca akýsi hypnotizujúci účinok. Pôsobia ako iracionálne bytosti či záhadné fantómy.

Sochy mbulu ngulu zaujali Ivana Melicherčíka natoľko svojou formou i účelom, že ich začal zbierať systematicky.Kolekcia má teraz viac ako 140 mbulu ngulu a patrí medzi najväčšie súbory svojho druhu na svete. Tieto pozoruhodné ploché skulptúry z jediného kusu dreva sú okované medenými či mosadznými lamelami a drôtmi, čo ešte viac umocňuje ich mystický vzhľad.

Kniha nielen mapuje túto ojedinelú kolekciu „strážcov duší“, ale na jej pozadí zberateľ Melicherčík vysvetľuje aj fenomén tohto symbolu kultúrnej a náboženskej identity kmeňa Kota i jeho vetiev. Autor zároveň poukazuje na štylistické osobitosti a typovú rôznorodosť týchto rituálnych predmetov aj s využitím série dokumentárnych fotografií. Väčšina figúr v knihe je publikovaná vôbec po prvý raz.

Jazyk: slovenský Rok vydania: 2011 Rozmer: 200×340 mm ISBN: 9788097054410 Počet strán: 208 Väzba: pevná

Zaradené v kategóriách