🎄 Najrýchlejšie vianočné darčeky + SÚŤAŽ 🎄

Mongolsko – V tieni Džingischána (Pavol Barabáš)

NAPRIEČ KRAJINOU NAJVAČŠIEHO VLÁDCU SVETA Obávaná, preklínaná i obdivovaná krajina, taká ako jej zakladateľ Džingischán...


🍌 Odosielame o 7 dní.
🎄 Do Vianoc: ÁNO
11,99€
Zľava 7%
11,15€Obávaná, preklínaná i obdivovaná krajina, taká ako jej zakladateľ Džingischán, vzbudzuje u mnohých cestovateľov zvedavosť. Vydáva sa do nej aj partia priateľov za dobrodružstvom do najodľahlejších stepí. Do miest, kde nie je nič, len silný pocit voľnosti a slobody. Na koni prechádzajú údoliami, splavujú horské rieky, vystupujú na najvyššie ľadovcové štíty. Putovanie mimo zvyčajných ciest im umožňuje lepšie spoznávať život nomádov pasúcich svoje stáda okolo bielych júrt. V netradičnom pohľade na súčasné Mongolsko ožívajú tiene dávnej minulosti.

Putovanie odkrývajúce históriu sveta
Dnes rozľahlá, no ľudoprázdna krajina s dávnou históriou vzbudzuje u mnohých zvedavosť. Vydáva sa do nej aj partia priateľov za dobrodružstvom do najodľahlejších stepí. Do miest, kde nie je nič, iba rozľahlé pláne pod veľkým modrým nebom. Kde je len slnko a pocit voľnosti. Cestujú naprieč celou krajinou od západu na východ. Na koni prechádzajú údoliami, vystupujú na najvyššie ľadovcové štíty. Cesta mimo ciest im umožňuje lepšie spoznávať život nomádov pasúcich svoje stáda okolo bielych júrt. Ich kultúra, nezištná pohostinnosť a prirodzená radosť ich núti porovnávať s naším životom s tak rozdielnymi hodnotami. Pri potulkách Mongolskom sa ani len nechce veriť, že ide o potomkov ľudí, ktorí podľa dobových historikov rozsievali strach po Európe. Pod netradičným pohľadom na súčasnosť Mongolska ožívajú tiene minulosti, ktoré zanechali hlbokú stopu aj v myslení nás, Európanov. Odkaz Džingischánovho ducha sa zdá oveľa prítomnejší než kedykoľvek predtým.

Historický námet
Ešte začiatkom 13. storočia v Číne nikto nepočul o Európe a v Európe zas nikto o Číne. Žiadna osoba v tom čase nevykonala cestu z jednej tejto oblasti do druhej. V roku 1227, keď zomrel Džingischán, spojovali obe tieto časti sveta diplomatické i obchodné kontakty. Začiatok cesty však sprevádza viac otázok ako odpovedí: Ako históriu zachytili mongolské kroniky? Kde sa vlastne podel taký bojovný a veľký národ? Sú myšlienky globalizácie len otázkou dnešných sociologických teórií?

V tieni Džingischána...
Nikto v dejinách sveta ani z polovice nevládol takému veľkému územiu ako Džingischán a jeho vnuci. Kopytá koní mongolských bojovníkov sa brodili vodami každej rieky a jazera od Pacifiku až po Stredozemné more. Za 25 rokov si Džingischánova armáda podmanila viac krajín a národov, než Rimania za štyri storočia. I keď Džingischán býva západnými historikmi démonizovaný, v očiach Mongolov je symbolom sily, jednoty, práva a poriadku. Dal obyvateľom písmo, založil tradíciu náboženskej znášanlivosti, zjednotil rozľahlé kmene a dal Mongolom pevný smer.

Džingischán zmietol feudálne zriadenie s jeho aristokratickými výdobytkami a urodzenosťou, a vybudoval nové jedinečné zriadenie založené na individuálnej hodnote, lojalite a úspechu. Chopil sa oddelených a ochabnutých obchodných miest na Hodvábnej ceste a vytvoril z nich najväčšiu zónu voľného obchodu v dejinách. Všetkým znížil dane a lekárom, učiteľom, duchovným a výchovným inštitúciám ich odpustil úplne. Zaviedol pravidelné sčítanie ľudu a vytvoril prvý medzinárodný poštovný systém. Nemal ríšu preto, aby hromadila bohatstvo a poklady, naopak, majetok získaný v boji široko rozdeľoval tak, aby sa mohol dostať späť do obchodného obehu. Vytvoril medzinárodné zákony a ako najvyšší nadradený zákon uznával Večné modré nebo nad všetkými národmi. V dobe, keď si väčšina vládcov myslela, že sú nad zákonom, trval Džingischán na tom, že vládca musí dodržovať zákony rovnako zodpovedne ako posledný pastier.

Kde sa história stretáva so súčasnosťou?
V prudkom kontraste vystupujú obrazy z každodenného života miestnych obyvateľov, detí kočovného národa, ktorý v 13. storočí rozsieval hrôzu a vládol najväčšej ríši sveta rozprestierajúcej sa až na územie Slovenska. Auto - jeden z výdobytkov civilizácie - sa javí skôr ako prekážka, než pomocník pri cestách. A hoci si Mongoli vedia poradiť aj v takejto situácii, koňa by nevymenili ani za najlepší model. Bez koňa by totiž Mongol neprežil.

Väčšina Mongolov síce vyrastá pod hranicou chudoby, ale deti aj dospelí sú vo výbornej fyzickej kondícii. Ich bohatstvom je čerstvý vzduch a strava, pohyb a silné rodinné zázemie, čiže veci, ktoré sa aj tak nedajú kúpiť.

Jazyk: slovenský, anglický Rok vydania: 2011 Rozmer: 135×190 mm Dĺžka: 61 Obal: DVD obal

Zaradené v kategóriách