29.02.2016

 

Adriana Macháčová, Róbert Dyda: Škandál


Vydarená autorská symbióza poteší

Vydavateľstvu Ikar sa podaril s Adrianou Macháčovou a Róbertom Dydom majstrovský kúsok. Ich v poradí už tretia kniha opäť zarezonovala. Autori sa na začiatku dušovali: „Všetky postavy a udalosti tohto príbehu sú vymyslené, akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná.“ Ako občan tohto štátu, ktorý sa po rodnej slovenskej hrude plahočí už pár desiatok rokov, im s pocitom úľavy neverím. Autori si nič v knihe nevymysleli. Azda len mená svojich postáv. Macháčová a Dyda vo svojej novinke neklamú a nezavádzajú. „Škandál v lepšej spoločnosti“ u nich funguje ako mohutné a pravdivé deja vú. Spomienka na minulosť, súčasnosť i budúcnosť. Spomienka na niečo, čo ich nepustí klamať. Vedia, o čom píšu. 


„Škandál v lepšej spoločnosti“, ako by sa z názvu mohlo zdať, nie je len o tradičných pretekoch kto z koho a v ktorej posteli. Píšu o špinavých manipuláciách v politike, podrazáckych novinárskych praktikách  a zákulisných ťahoch polície,  ktorá má niekedy na hromy ďaleko od hesla: „Pomáhať a chrániť.“ Macháčová a Dyda o všetkom píšu ľahko. Ich úderné vety a krátke slová odsýpajú. Hnali ma pri čítaní ako guľky dolu svahom. Slinil som si nedočkavo prsty, aby som bol už na ďalšej strane. Priznám sa, že niekedy aj preto, aby som sa utvrdil v tom, že tuším, čo bude nasledovať. Ale podobných situácii som zažil ako šafránu v hrnci  slepačej polievky.


Román „Škandál v lepšej spoločnosti“ ponúka výstižnú kroniku dnešných čias. Kronika nemá prekvapovať, ale zachytávať čo najpravdivejšie, čo sa okolo nás deje. Preto Macháčová a Dyda prekvapia azda potomkov Slovákov, čo odišli za kusom chleba za veľkú mláku a majú romantické predstavy o krajine ich predkov. Citujem charakteristiku jednej z hlavných postáv: „Albert Wolf chcel vstúpiť do politiky, a tak neváhal, keď dostal ponuku z vysokých kruhov, ktoré radšej ostávali v pozadí. Uspel v konkurencii ostatných snobských, pokryteckých a ctižiadostivých členov strany, hoci sa všetci tvárili, akoby boli kamarátmi od detstva, a stal sa ich lídrom.“


Autori sa krátko po vydaní  tejto knihy vyjadrili: „Boli sme si vedomí, že naša kniha vyjde v čase krátko pred parlamentnými voľbami, avšak nechceli sme kopírovať iné príbehy o politických kampaniach a preto sme tému spracovali z uhla naoko dokonalých vzťahov, ktoré sú vnútorne natoľko narušené, že stačí malý impulz a zrútia sa ako domček z kariet.“


Kniha však nie je o politike. Keď som ju čítal, mal som mrazivý pocit, akoby sme sa v nej všetci na seba  pozerali v zrkadle.  Bez rozdielu, či sa tlačíme v napratanej električke, smutnom rannom vlaku alebo sa vezieme kade tade všade vo veľkej limuzíne. Či prídeme v montérkach na kus reči za „kamarátmi“ do krčmy a hneď ako odídeme domov, na nás vo vnútri nezostane ani nitka suchá ako nás všetci popľujú. Či sme na vyčačkanej a vyškerenej  VIP party „lepšej spoločnosti“ a hneď ako sa dôstojne presunieme ohovárať do ďalšieho hlúčika, predošlý okruh „priateľov a druhov v zbrani“  má našim odchodom okamžite o objekt ohovárania postarané.  Lebo na Slovensku je to tak, že všade všetci každého nenávidia a závidia si.


„Motivovaný nenávisťou voči človeku, ktorý pre pôžitok pokojne zničí ozajstné priateľstvo, pozorne sledoval šéfa, značil si každý jeho prešľap a pripravoval pomstu.“ Tak charakterizovali autori jedného z možných páchateľov hrdelného zločinu. Tých je v románe neúrekom a nimi autori príbeh brilantne košatia. Čitateľ nemôže len tak ľahko nájsť páchateľa vraždy. Takmer všetky postavy, ktoré pripadajú do úvahy, majú  totiž riadne za ušami.


V knihe ma zaujali časti, kde sa píše o dnešných novinároch. Nie o bulvárnych, ale o tých hrdo nezávislých, o ktorých si myslím, že sa urputne snažia dokázať pravdivosť spojenia „suchá voda“.  Macháčová a Dyda rovnako výborne popísali prostredia, kam sa normálny čitateľ vydavateľstva Ikar dostane omylom alebo čarom nechceného. Napríklad do kuchyne vysokej politiky, kde sa varí z čistého bahna.  „Škandál v lepšej spoločnosti“ ma presvedčili, že autori nefabulujú a majú  každý to svoje zažité. Príbeh vytvárajú, ale realita ich nepustí. Dobre sa v nej vyznajú. (Nech nám ale slúži k zdraviu, že VIP spoločnosť našich malých slovenských pomerov  je rovnako závistlivá, nekritická a podraznícka ako americká či nemecká high society).  


Ak by ste chceli vedieť viac, o čo v knihe ide, odo mňa sa nič nedozviete. Radšej si ju prečítajte. Nepatrím nikdy k tvorcom recenzií, v ktorých sa najskôr prezradí obsah prvej tretiny knihy. Lebo ak sa ňou unudený čitateľ prehryzie, môže si vydýchnuť, prestať sa cítiť ako školáčik odpisujúci cez prestávku z čitateľského denníka suseda v lavici a hrdo učke tvrdiť, že knižku sám na vlastné oči prečítal.  


Jedno vám zo „Škandálu v lepšej spoločnosti“ prezradím. Všetko sa zamotá vtedy, keď teta z lepších poschodí slovenského spoločenského a sociálneho mrakodrapu dostane informáciu o tom, že jej manžel dostal chuť na mladšie mäsko. Každý podobný úprimný oznam v našej rodnej gubernii má dve pokračovania. Žena mužovi prestane variť alebo mu vyhodí kufre pred dvere. No tu sa zdanlivo harmonické a na peniaze bohaté manželstvo Wolfovcov  nevyberie ani tak, ani onak. Príde vražda, čo všetko skomplikuje.


Podozrenie padá na každého. Na novú politickú superstar pána Wolfa, či jeho ženu, ktorá odmietla hrať druhé husle alebo na mladíkov, ktorých si nikto nevšíma. A takých podozrivých je tam kopec. Nepoviem vám, kto je obeť vraždy, ani nenaznačím vraha. Dôležitejšie ako zločin je v tejto knihe to, kto z neho vyťaží najviac.


 


Macháčová a Dyda sa ako autorský tandem hľadali a šťastne sa našli. Spisovateľské dvojice sa musia pri písaní akceptovať. Určiť si presné tvorivé hranice. Dobre vedieť, kde je v príbehu a jeho gradácií ich miesto. Adriana Macháčová sa vyzná v dokonalom šperkovaní  partnerských vzťahov. Ľahko mi vysvetlila, kde sa berú v ženách pre mňa neočakávané citové výbuchy a prekvapujúce chvíľky dámskeho upokojenia. Róbert Dyda mi ako človeku, čo ho nič v slovenskej realite neprekvapí, prekvapujúco presvietil zákulisné intrigy v politike, novinárčine či biznise. Obaja ako svorní partneri dali všetko umne dohromady. Na slovenskom knižnom svete je kniha, ktorú vám vrele odporúčam. Na oddych a poučenie. pošli na vybrali.sme.sk

Author: Milan Nemec

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť


 

Nie ste prihlásený


Prihlásiť sa

          

ArchívJún 2016 (3 príspevky)


Máj 2016 (4 príspevky)


Apríl 2016 (4 príspevky)


Marec 2016 (4 príspevky)


Február 2016 (4 príspevky)


Január 2016 (4 príspevky)


December 2015 (4 príspevky)


November 2015 (4 príspevky)


Október 2015 (4 príspevky)


September 2015 (4 príspevky)


August 2015 (4 príspevky)


Júl 2015 (4 príspevky)


Jún 2015 (4 príspevky)


Máj 2015 (4 príspevky)


Apríl 2015 (4 príspevky)


Marec 2015 (15 príspevkov)


Február 2015 (18 príspevkov)


Január 2015 (20 príspevkov)


December 2014 (4 príspevky)


November 2014 (17 príspevkov)


Október 2014 (18 príspevkov)


September 2014 (16 príspevkov)


August 2014 (15 príspevkov)


Júl 2014 (19 príspevkov)


Jún 2014 (21 príspevkov)


Máj 2014 (18 príspevkov)


Apríl 2014 (17 príspevkov)


Marec 2014 (19 príspevkov)


Február 2014 (16 príspevkov)


Január 2014 (18 príspevkov)


December 2013 (22 príspevkov)


November 2013 (20 príspevkov)


Október 2013 (19 príspevkov)


September 2013 (21 príspevkov)


August 2013 (20 príspevkov)


Júl 2013 (17 príspevkov)


Jún 2013 (17 príspevkov)


Máj 2013 (18 príspevkov)


Apríl 2013 (6 príspevkov)


Marec 2013 (5 príspevkov)AutoriDominicus


Mesto: Bratislava
 
 

gorila.sk


Mesto: bratislava
 
 

Milan Nemec


Mesto: Bratislava
 
 

------------- © 2013 Gorila.sk -------------