23.11.2015

 

Mons Kallentoft: Zack


Nový kráľ severskej detektívky

Mons Kallentofta nazvali „nový kráľ škandinávskej detektívky“. Čo ma mrzí,  je to, že ho nemá zaradeného v databáze spisovateľov výborný a môjmu srdcu vďačne blízky portál Severskekrimi.sk. Vlastne aj preto vznikol tento Hellfeed. Kallentoft (1968) si vôbec  nezaslúži, aby sa o ňom nepísalo. A tobôž, aby sa skôr, ako sa na neho zabudlo, sa ho neobjavilo. Dosť bolo Werichovčiny, idem vám predstaviť Krimi and Food Junkie, lebo mu patrí VIP miesto na kriminálnom Olympe medzi majstrami ľadových detektívok. O tom jedle sa dozviete na konci tejto poučnej stati o možno neznámom pánovi severskej detektívky.  


Pre dráhu krimi spisovateľa si onen Švéd nemohol vybrať lepší odrazový mostík ako prácu v reklame a novinách. Kreativita v šialenom prostredí reklamy a stresujúca práca reportéra pomáhajú utiecť do paralelného sveta severskej krimi. Tam je každý autor nielen pánom svojho osudu, ale aj jeho literárnych postáv. Môže sa s nimi vybúriť a poďakovať sa či pomstiť za všetky radosti a príkoria, ktoré zažil v predchádzajúcich džoboch na hrane zbláznenia sa. 


Mons Kallentoft debutoval románom „Pesetas“. Za túto knihu získal prestížnu cenu Katapultpriset za najlepší švédsky debut roku 2000.  Jeho štvrtou knihou bol detektívny román „Zimní oběť“ (po česky Host 2011) s hlavnou hrdinkou kriminálnou inšpektorkou Malin Forsovou. V tejto sérii vyšli knihy v češtine rovnako vo vydavateľstve  zatiaľ knižky „Podzimní vražda“, „Jarní mrtvola“, „Letní smrt“, „Vodní andělé“  a „Páté roční období“.


Už prvý diel série z naozaj netradičnou inšpektorkou sa okamžite po vydaní stal bestsellerom. Len v materskom Švédsku sa predalo takmer tri sto tisíc výtlačkov. Kniha sa nachádzala celé tri mesiace na vrchole rebríčka najpredávanejších titulov. Dominovala podobným rebríkom predajnosti  v ostatných severských krajinách. Práva na preklad sa zatiaľ predali do sedemnástich krajín. Pripravuje sa  filmové spracovanie celej série.


Som presvedčený, že okrem bravúrne napísaných kriminálnych trilerov môže za úspech série práve hlavná postava. Je slobodnou matkou, ktorá počas vyšetrovania hojne rieši svoje osobné problémy. Nenachádza ale potešenie vo vyčačkaných čipkách v ružovučkom sladkom domove.  Je iná ako ostatné ženy, pre ktoré je dominantný takýto spôsob rodinného hniezda, ktorému chcú vládnuť. Má čo robiť, aby sa neprezradila, že počuje hlasy mŕtvych. Len vyšetrovanie komplikovaných prípadov núti policajtku, aby sa ubránila vlastným démonom. Tí ju stále ťahajú  tam, kde sa nedá odolať pokušeniu uniknúť tvrdej skutočnosti s pohárom alkoholu.


Vo švédskej polícii ale ešte nikdy nepracovala taká talentovaná blondínka. Nikto s takou intuíciou a tiež sa tam neobjavil nikto,  koho by pri práci natoľko poháňali vlastné komplexy. Malin má rada svoju dcéru, ale rovnako tequilu. Je teda jasné, že Forsová má mnoho spoločného s najlepšími postavami škandinávskych detektívok. Presne podľa dobre namiešaného koktailu  úspešnosti postáv tamojších knižných vyšetrovateľov: osobné problémy a hundroš so sklom k alkoholu. Forsová je ale oproti nim úplne, ale úplne jedinečná.


O tom, že švédsky spisovateľ ovláda písanie vskutku bravúrne, netreba presviedča nikoho, kto čítal nejakú tú jeho detektívku.  Ale pred časom dal na známosť, že sa chce od inšpektorky Forsovej posunúť ďalej. Nevedel som si predstaviť ako a kam. Aj keď naznačoval, že sa v ďalšej knihe nechá inšpirovať gréckou mytológiou. Držal som mu palce, lebo som malo jeho spisovateľskú dušičku strach. Aby sa neocitla v pekle zabudnutia, kde volajú o pomoc ďalšie dušičky spisovateľov, ktorí sa tam ocitli po rovnakom rozhodnutí. Teda  zmeniť svoj literárny štýl v snahe napísať niečo nové.    


Odľahlo mi, keď som si prečítal najnovší prírastok pod názvom „Zack“ (v češtine, stále vydavateľstvo HOST z Brna). V detektívke uzrela literárne svetlo sveta ďalšia neortodoxná hlavná policajná postava. Autor pri nej vôbec nezbúral všetky mosty, ktoré ho spájali s predchádzajúcou tvorbou. Naopak, nič z nej nezavrhol. Rozšíril ju spôsobom, ktorý nie je zlomový, len posúva hranicu videného respektíve vnímaného. Nikto z fanúšikov Kallentofta nemusí otvoriť novú knihu a pritom sa triasť obavami, že sa stretne s iným autorom. Je totiž „nový“, ale stále ten istý majster realisticky, ba až naturalisticky vytváraných postáv a jedinečného popisu reálií zbavených literárnych "kudrliniek" a krasorečnenia. A je jedno, či pri tom Kallentoft opisuje podsvetie mesta, prírodne scenérie či čokoľvek iné.


Hlavnou postavou románu Zack je opäť severský čudák policajt. Zack Herry je  typom policajta, ktorý sa často pohybuje na hrane zákona. Je jedna ruka s postavami a postavičkami, ktorí dávno túto hranicu prekročili. Ale je to skvelá metóda, ako byť stále v obraze a mať ruku na tepe podsvetia, teda dostávať informácie z prvej ruky.  Všetko v duchu starého známeho, že účel svätí prostriedky. Zack má pred sebou skutočne výrazný kriminálny prípad.


V byte v tichej štokholmskej štvrti nájdu zavraždené štyri ženy pôvodom z Ázie. Zack musí pri vyšetrovaní skrátiť čas, lebo sa ľahko môže stať, že obetí bude omnoho viac. Kde ale hľadať motív vraha? Alebo motív neexistuje? A všetko je podivnejšie ako sa zdalo na prvý pohľad? Zack Herry spoznáva, že ma proti sebe minimálne dvoch nepriateľov. Jeho závislosť na kokaíne je rovnako nebezpečná ako brutálne orgie vraha. Príbeh teda autor vyhrotil do dvoch extrémov. Tajomný svet zločinu sa v ňom stretáva s nemenej záhadným zákutiami psychiky policajta.


Zack pozoruje svojich policajných kolegov s obavami. Čaká, kto z nich si všimne jeho drogovú závislosť a bude mať po kariére. Spomína si na svoje neradostné detstvo, ale tuší, že sa nesmie poddávať sebaľútosti, ale zaťať zuby a bojovať. V tom mu pomáha partnerka zo zvláštneho oddelenia polície Deniz.  V knihe je skvele popísaná vzájomná súhra medzi členmi tzv. Zvláštneho oddelenia, ktoré vyšetruje tie najotrasnejšie a najťažšie zločiny. Zack má síce len dvadsaťsedem rokov, ale do tamojšej partie skvele zapadol. Má šťastie aj na šéfa, ktorý ho podrží v situáciách, keď jemne povedané mladý policajt nepostupuje pri vyšetrovaní veľmi ortodoxne.


A na záver úplne iný Mons Kallentoft. Ani by ste možno nečakali, ale nový pán severskej krimi patrí medzi absolútnych znalcov gastronómie, ktorí behali po celom svete a hodnotili majstrov varešiek. Bol členom poroty, ktorá vyberala päťdesiatku najlepších reštaurácií na svete. Autobiograficky ladená literatúra  faktu o autorovej vášni číslo jedna, teda o jedle a gastro zážitkoch vyšla opäť len v češtine pod názvom Food Junkie - Posedlý jídlem.


 


Budete čítať o nadšenej a vášnivej naháňačke za najlepšími kulinárskymi zážitkami. Fascinujúci príbeh vás zavedie  priamo do centier gastronomického vesmíru. Od pouličných stánkov v Bangkoku až po najlepšie reštaurácie v New Yorku. Honba za "papáničkom" sa postupne stane milostným príbehom, čiže v knihe je všetko po čom naše telá i duše pištia. Nie je to ale klasická kuchárska kniha s receptami a fotkami jedál. Skôr akási polemika s Američanom Jonathanom Safranom Foerom. Hlavne s jeho knihou proti konzumácii mäsa Jíst zvířata.Gastronómia podľa švédskeho spisovateľa je záležitosťou života a smrti, spôsobom úniku a hľadaním pravdy o sebe. pošli na vybrali.sme.sk

Author: Milan Nemec

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť


 

Nie ste prihlásený


Prihlásiť sa

          

ArchívJún 2016 (3 príspevky)


Máj 2016 (4 príspevky)


Apríl 2016 (4 príspevky)


Marec 2016 (4 príspevky)


Február 2016 (4 príspevky)


Január 2016 (4 príspevky)


December 2015 (4 príspevky)


November 2015 (4 príspevky)


Október 2015 (4 príspevky)


September 2015 (4 príspevky)


August 2015 (4 príspevky)


Júl 2015 (4 príspevky)


Jún 2015 (4 príspevky)


Máj 2015 (4 príspevky)


Apríl 2015 (4 príspevky)


Marec 2015 (15 príspevkov)


Február 2015 (18 príspevkov)


Január 2015 (20 príspevkov)


December 2014 (4 príspevky)


November 2014 (17 príspevkov)


Október 2014 (18 príspevkov)


September 2014 (16 príspevkov)


August 2014 (15 príspevkov)


Júl 2014 (19 príspevkov)


Jún 2014 (21 príspevkov)


Máj 2014 (18 príspevkov)


Apríl 2014 (17 príspevkov)


Marec 2014 (19 príspevkov)


Február 2014 (16 príspevkov)


Január 2014 (18 príspevkov)


December 2013 (22 príspevkov)


November 2013 (20 príspevkov)


Október 2013 (19 príspevkov)


September 2013 (21 príspevkov)


August 2013 (20 príspevkov)


Júl 2013 (17 príspevkov)


Jún 2013 (17 príspevkov)


Máj 2013 (18 príspevkov)


Apríl 2013 (6 príspevkov)


Marec 2013 (5 príspevkov)AutoriDominicus


Mesto: Bratislava
 
 

gorila.sk


Mesto: bratislava
 
 

Milan Nemec


Mesto: Bratislava
 
 

------------- © 2013 Gorila.sk -------------