27.11.2014

 

Adriana Macháčová, Róbert Dyda: Vieme prví


Biť či nebiť. Bulvárneho novinára.

Keby sa  bulvár zmocnil portálu Gorila.sk, v ponuke by sa ocitli nové, vlastne pretitulkované tituly kníh. Aby im rozumeli  čo najširšie IQ masy. Napríklad takéto:


František Švantner: Odporné! Zuna sexovala s vlkomužom Tavom! (Nevesta hôľ)


 E. M. Remarque: Príšerné! Depresia a črevá sú všade! (Na západe nič nové).


 P.O.Hviezdoslav: Otrasné! Chlípny šľachtic chcel sex, tak ho prepichla záražcom! (Hájnikova žena).


Antoine de Saint-Exupéry: Strašné! Malý chlapec sám bez dozoru vo vesmíre! Čo na to sociálka?(Malý princ).


A. Sládkovič: Tomu neuveríš! Diamant v zemi nezhnije!(Marína).


Betty MacDonaldová:  Hrozivé! Vajcia vám môžu zničiť život! (Vajce a ja).


Michail Bulgakov: Neuveriteľné: Aby získala milenca, išla na plese príšer do naha! (Faust a Margarétka).


Mojžiš: Neuveríte! Desať viet, ktoré otriasli svetom! (Bilblia - Starý zákon).


Tak, tak. Ak sa niekto horko ťažko naučí čítať, chce mu zrazu písať. Chce sa stať bulvárnym novinárom. Ako na to? Ujo Milan a potom skvelá kniha vám všetko vysvetlí a poradí ako na to.  Najprv ujo Milan, ktorý mal tú česť robiť deväť mesiacov editora v jednom bulvárnom plátku. Viac, aj keď vydrží ako hroch, nezniesol. Po úspešnom  rekonvalescenčnom pobyte v normálnom prostredí psychiatrického sanatória som sa po dvoch rokoch odvážil sám na ulicu a som ako tak svojprávny, teda poradiť môžem.  


Zamestnať sa ako bulvárny novinár nie je jednoduché. Pre bulvár píšu ľudia vyvolení. Aj zlodejom sa nemôže stať každý, pretože nie každý v sebe dokáže potlačiť svedomie. Bulvárni novinári sú presne vymedzená kasta ľudí, ktorým škodí svedomie viac ako rakovinový nádor. Ak nemáte svedomie, môžete ďalej čítať návod na to, ako sa stať dobrým bulvárnym novinárom.


Musíte zabudnúť na to, že človek má rozum. Bulvár zaujíma hlavne ľudí s nižšími nárokmi. Reagujú na svet Pavlovovskými reflexami. Ruský vedec zasvietil svetielko a potom podal psovi žrádlo. Pes sa to naučil a slintal vždy, keď sa zažalo svetlo. Bulvár funguje na vlas presne. Jedinci s nižšími nárokmi túžia byť šokovaní a hneď o tom klebetiť. Slová ako krv, sex a násilie u nich vyvolávajú slintanie ako svetielko pri psíkovi. Túžia po škandáloch, chcú sa ňúrať v súkromí známych ľudí, čítať o vraždách, prepadoch a teroristických útokoch. K tomu im stačí kus žvanca, záchod na dohľad a sused alebo susedka na okamžité si poklebetenie. To si musí každý začínajúci bulvárny novinár zapísať za uši.


Ďalej, ak sa chce stať žena veľmi úspešnou bulvárnou novinárkou, musí byť najprv mladá a potom po celý zostávajúci život stále len stará dievka, o ktorú muži nejavia záujem. Iba vtedy môže s radosťou kydať na viac vyvinuté samičky celebrity a ukojiť svoju pomstychtivosť. Tá je najrozhodujúcejšia v morálnom kódexe budovateľa bulvárneho priemyslu. Samozrejme to platí tiež pri mužoch najmä v redakcii šoubiznisu. Musí nenávidieť všetkých úspešných, lebo inak nebudú úspešní.


Bulvárny novinár nesmie vedieť písať. Teda písmenka by mal poznať, ale ovládať štylistiku je mu na škodu. Vetná skladba u neho musí zakrnieť v piatej triede ľudovej. Zároveň musí zabudnúť na slovník, ktorí používajú ostatní novinári. Vystačí si s výkričníkom, slovom príšerné a zvolaním Vieme prví!


Bulvárny novinár musí mať hrošiu kožu a byť imúnny voči tragédiám všetkého druhu. Môže sa stať, že mu zavolá Martin Jakubec, že je v nemocnici na infúziách, pretože skolaboval, a že je to strašné a nech ho dôjde odfotiť. Prežil skutočne šok, lebo sa mu stratil kocúrik a ON je z toho úplne zrútený. Novinár musí zostať stáť pevne nohami na zemi. Neutekať tam hneď, ale až keď dotyčný sľúbi, že bude z toho niečo do vrecka.


Slovenský bulvár je totiž presným odrazom slovenského šoubiznisu. Pracovať na oddelení tzv. prominentov v bulvárnom médiu sa odporúča iba po trojmesačnej praxi závozníka fekálneho vozidla. Slovenský šoubiznis je jeden veľký bordel. Ružové závesy, mejkapy, kostýmy a pretvárka. Bulvárni novinári a šoubiznis ale na seba môžu nadávať, ale potrebujú sa. Jeden bez druhého by prestali existovať.


Ak sa chcete stať bulvárnym novinárom, musíte od začiatku zabudnúť na to, že chcete písať o tom, čo sa naozaj stalo. Hlavné je vyvolať emócie u čitateľov. Zúrivosť, nenávisť, závisť, škodoradostnosť a trochu ľútosti. Ak vaše riadky vyplavia podobné „endorfíny" z tiel jedincov s nižšími nárokmi, stali ste sa bulvárnym novinárom. Dobrým bulvárnym novinárom sa v skutočnosti stanete až po prvom telefonáte, v ktorom vám niekto zaželá, aby ste do rána zomreli a zhnili vám gule. A je jedno, či ste žena.


Už môžete pokojne otvoriť knihu Vieme prví od autorov Adriany Macháčovej a Róberta Dydu.  Kniha je sondou do zvrátenej bulvárnej duše. Zároveň príbeh, ktorý sa môže stať a mám pocit hraničiaci s istotou, že sa aj stal a bude stávať. Vydavateľstvo Ikar knihu promuje takto.


„Peter Walter je úspešný podnikateľ a filantrop, ktorý cez svoju nadáciu pomáha mentálne postihnutým deťom. Bolo preňho veľkým sklamaním, keď zistil, že spoločník ho celé roky okrádal. Richard Vyskoč, aby sa vyhol súdu, zriekne sa svojho podielu v úspešnej firme. Nevie odpustiť Walterovi, že kým on sa zmieta v problémoch, Petrov podnik stále prekvitá. Vyskoča aj po rokoch zhrýza pomsta. Cez mladú Dianu, túžiacu po pohodlnom živote, sa pokúsi zničiť Walterovi nielen firmu, ale aj rozbiť mu rodinu. Problémy bohatého filantropa sú vďačným materiálom pre médiá. Bulvár zneužíva ulovené fotografie, slová vytrhnuté z kontextu a denne prichádza so šokujúcimi, hoci aj neoverenými pikantnosťami. No nie každý na tejto poľovačke je bez zábran. Keď zmizne Agáta Walterová, pomsta a honba za senzáciami sa začínajú obracať proti tým, ktorí ich rozpútali.“


Bloger a dobrý kuchár Roman Daniel Baránek si po prečítaní knihy Vieme prví neveriacky kúpil po prvý raz  Nový Čas. Svoj šok zhrnul do slov: „V celých novinách som nenašiel jedinú informáciu, ktorú by som potreboval, ktorá by mi nejako pomohla, ktorá by ma akokoľvek obohatila a ktorá by bola naozaj zaujímavá. V jedinom vydaní tohto denníka sa nachádzalo spolu 23 nadpisov s výkričníkom na konci. Vrátane mierne tupého „zábavného“ testu. Najobľúbenejšie slovo je jednoznačne „šokujúce“, samozrejme s výkričníkom!“


Súhlasím až do nebies. Zdvíha sa mi žalúdok a zároveň mám obavy o osud ľudstva, ak vidím, že niekto listuje tento plátok- Petra Polnišová tvrdí, že má priateľa, čo tvrdí, že na to úplne stačí sedemnásť sekúnd. Vyskúšal som to. Trvalo mi to dlhšie, lebo som lapal po dychu a chytali ma závrate. Nemohol som listovať na jeden šup. Na bulvárne titulky skutočne stačí polročný postgraduál „Pasenie kôz a tvorba titulkov“ na mediálnej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre.  Ten, čo ich smolí, nesmie mať  morálnu brzdu, ani ľudské mantinely.  Na druhej strane nič nemôže skrotiť titulkovú zvlčilosť. Niet, žiaľ, nikoho, kto by súčasnú prax pasúcich sa kôz a husí v titulkoch korigoval, lebo vydavateľom tlače sú tieto svinstvá v titulkoch a článkoch po srsti. V záujme zisku sa ruší pevná hranica medzi slušnosťou a vulgárnosťou.


Na záver hodnotenie knihy Vieme prví od Romana Daniela Baránka, ktorého rád čítam a  vážim si jeho názory: „Dá sa vôbec o bulvárnom braku napísať dobrá kniha? Dá! Autorom sa to podarilo a kniha „Vieme prví“ je nie len dobre napísaná a skvelo sa  číta, ale som presvedčený, že čítať ju má zmysel. Iný ako len oddych a zábavu.  Možno vás dokonca poriadne nahnevá. Ale možno prídete na to, že všetky tie články s výkričníkmi v nadpisoch, sú vo vašom živote zbytočné. A vlastne vám škodia.“ pošli na vybrali.sme.sk

Author: Milan Nemec

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť


 

Nie ste prihlásený


Prihlásiť sa

          

ArchívJún 2016 (3 príspevky)


Máj 2016 (4 príspevky)


Apríl 2016 (4 príspevky)


Marec 2016 (4 príspevky)


Február 2016 (4 príspevky)


Január 2016 (4 príspevky)


December 2015 (4 príspevky)


November 2015 (4 príspevky)


Október 2015 (4 príspevky)


September 2015 (4 príspevky)


August 2015 (4 príspevky)


Júl 2015 (4 príspevky)


Jún 2015 (4 príspevky)


Máj 2015 (4 príspevky)


Apríl 2015 (4 príspevky)


Marec 2015 (15 príspevkov)


Február 2015 (18 príspevkov)


Január 2015 (20 príspevkov)


December 2014 (4 príspevky)


November 2014 (17 príspevkov)


Október 2014 (18 príspevkov)


September 2014 (16 príspevkov)


August 2014 (15 príspevkov)


Júl 2014 (19 príspevkov)


Jún 2014 (21 príspevkov)


Máj 2014 (18 príspevkov)


Apríl 2014 (17 príspevkov)


Marec 2014 (19 príspevkov)


Február 2014 (16 príspevkov)


Január 2014 (18 príspevkov)


December 2013 (22 príspevkov)


November 2013 (20 príspevkov)


Október 2013 (19 príspevkov)


September 2013 (21 príspevkov)


August 2013 (20 príspevkov)


Júl 2013 (17 príspevkov)


Jún 2013 (17 príspevkov)


Máj 2013 (18 príspevkov)


Apríl 2013 (6 príspevkov)


Marec 2013 (5 príspevkov)AutoriDominicus


Mesto: Bratislava
 
 

gorila.sk


Mesto: bratislava
 
 

Milan Nemec


Mesto: Bratislava
 
 

------------- © 2013 Gorila.sk -------------